• 19945 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasi Oila kodeksining 42 va 218-moddalariga muvofiq FHDYo organi mulkiy nizolari hamda voyaga etmagan farzandlari (shu jumladan, farzandlikka olinganlari) bo‘lmagan er-xotinlardan nikohdan ajratish to‘g‘risidagi arizani qabul qiladi.
Nikohdan ajratishni qayd etish er-xotinning yoki ulardan birining ishtirokida nikohdan ajratish haqida FHDYo organiga ariza bergan kundan keyin 3 oy o‘tgach amalga oshiriladi va sobiq er-xotinlarning har biriga nikohdan ajralganlik haqida guvohnoma beriladi.
Agar nikohdan ajralishga er-xotinning o‘zaro roziligi bo‘lgani holda umumiy mulk haqida yoki mehnatga layoqatsiz, muhtoj er yoki xotinning ta’minoti haqida nizolar bo‘lsa, u holda nikohdan ajratish sud tartibida hal etiladi.
MDH mamlakati va chet el davlat sudi tomonidan qonuniy kuchga kirgan hal qiluv qaror asosida O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bilan nikohdan ajratish (qaror qachon chiqqanidan qat’i nazar) agar davlatlararo bitimda boshqa hol nazarda tutilmagan bo‘lsa, ariza beruvchining turar joyidagi FHDYo organida qayd etiladi.
Nikohdan ajratishni qayd etishda, er va xotinning o‘zaro kelishuviga ko‘ra, ularning biridan yoki ikkalasidan belgilangan tartibda konsullik yig‘imi undiriladi.

• 19939 количество просмотров
Согласно статьям 42 и 218 Семейного кодекса Республики Узбекистан орган ЗАГС принимает заявление о расторжении брака от супругов, не имеющих имущественных споров и несовершеннолетних детей (в том числе усыновленных).
Регистрация расторжения брака производится по истечении 3-х месяцев со дня подачи заявления в орган ЗАГС в присутствии супругов или одного из них, и каждому из бывших супругов выдается свидетельство о расторжении брака.
Если при взаимном согласии супругов на расторжение брака имеются споры об общем имуществе или об обеспеченности нетрудоспособного нуждающегося супруга, то расторжение брака производится в судебном порядке.
Расторжение брака с гражданином Республики Узбекистан, произведенное судом страны СНГ и иностранного государства на основании вступившего в законную силу решения (независимо от времени его вынесения), если межгосударственным соглашением не предусмотрено иное, регистрируется в органе ЗАГС по месту жительства заявителя.
При регистрации расторжения брака по взаимному согласию супругов с одного из них или с обоих в установленном порядке взимаются консульские сборы и сборы в счет возмещения фактических расходов.
При регистрации расторжения брака в присутствии одного из супругов консульские сборы и сборы в счет возмещения фактических расходов взимаются в полном размере.