• 14208 marta o'qildi
2000-yil 1 yanvardan boshlab, mulkchilik shakllaridan qat’i nazar, xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar — pudratchilar davlat byudjeti mablag‘lari va Hukumat kafolati ostidagi kreditlar hisobiga mablag‘ bilan ta’minlanayotgan ob’ektlarni qurish uchun pudrat shartnomalarini tuzishda Nizomga muvofiq tavakkalchiliklarni majburiy sug‘urta qiladilar. Qurilish pudrati shartnomalari bo‘yicha mablag‘ bilan ta’minlash faqat shartnomalar sug‘urta polislari mavjud bo‘lgan taqdirda boshlanadi.
Binolar, inshootlar, asbob-uskunalar, mashinalar, ularga ehtiyot qismlar, materiallar va qurilish maydonida bo‘lgan hamda sug‘urta shartnomasida qayd etilgan qurilish va montaj buyumini o‘zida ifodalaydigan boshqa mol-mulk, shuningdek qurilish-montaj ishlarini amalga oshirishda uchinchi shaxslarning hayotiga, sog‘lig‘iga va mol-mulkiga zarar etkazilganligi uchun sug‘urtalanuvchining javobgarligi sug‘urta qilish ob’ektlari hisoblanadi.
Sug‘urta qilish tavakkalchiliklarning quyidagi guruhlari qoplanishini ta’minlaydi:
• yong‘in, chaqmoq, portlash, uchuvchi apparatlarning qulashi, o‘z-o‘zidan yonish;
• o‘g‘irlik va uchinchi shaxslarning qasddan sodir etgan harakatlari;
• suv toshqini va suv bosishi, quvurlarning yorilishi;
• bo‘ron, dovul;
• zilzila, sel, ko‘chki, tuproqning cho‘kishi, o‘pirilish, qulash;
• qisqa tutashuv, ortiqcha kuchlanish, elektr yoylari;
• mashina va mexanizmlar, qurilish materiallari va konstruktsiyalarning qulab tushishi;
• nuqsonli materiallar va konstruktsiyalarni ongsiz ravishda qo‘llashdan ko‘rilgan zarar;
• qurilish-montaj ishlarini amalga oshirishda uchinchi shaxslar oldida fuqarolik javobgarligi paydo bo‘lishi.
Polisning yoki tavakkalchiliklarni sug‘urta qilish shartnomasining amal qilish muddati sug‘urtalovchi va sug‘urta qildiruvchi o‘rtasidagi kelishuvga ko‘ra qurilish pudrat shartnomasining muddatiga muvofiq belgilanadi. Ob’ektni foydalanishga topshirish muddati uzaytirilgan taqdirda, polis tomonlarning qo‘shimcha kelishuviga ko‘ra belgilanadigan qo‘shimcha sug‘urta mukofoti to‘lanishi sharti bilan amal qilishni davom etadi.
Sug‘urtalovchining javobgarligi sug‘urta shartnomasida ko‘rsatilgan sug‘urta puli bilan cheklanadi. Qurilayotgan ob’ekt to‘liq qiymatining 80 foizidan ortiq bo‘lmagan qismi yoki ilgari bajarilgan ishlar hajmi, shu jumladan materiallar qiymati hisobga olingan holda rejalashtirilayotgan yilda barpo etilayotgan ob’ekt qiymatining bir qismi tomonlarning kelishuviga ko‘ra sug‘urta puli bo‘lishi mumkin.
Nizomga muvofiq tuzilgan sug‘urta shartnomalari bo‘yicha quyidagilar natijasida bevosita yoki bilvosita paydo bo‘ladigan zararlar qoplanmaydi.
Sug‘urtalovchi shuningdek ob’ektlar qurilishida foydalaniladigan nuqsonli materiallar, buyumlar yoki ularning qismlari almashtirilishi, tuzatilishi yoki sozlanishi qiymatini, shuningdek ishlarni amalga oshirishdagi xatolar qiymatini ham to‘lamaydi. Ushbu istisno daxl qilingan nuqsonli materiallar va buyumlar bilangina bevosita cheklanib qoladi, ammo materiallar yoki ishlardagi bunday nuqsonlar natijasida to‘g‘ri qurilgan ob’ektlar va buyumlarga etkazilgan zarar qoplanishini istisno qilmaydi.
Quyidagilar sug‘urta bilan qoplanmaydi:
• yonilg‘i-moylash materiallari;
• kimyoviy moddalar;
• sovutish suyuqliklari va boshqa yordamchi materiallar;
• sug‘urta qilingan ob’ekt tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulot (sug‘urtalangan tavakkalchiliklar uchun zarur bo‘lgan qurilish ob’ektlaridan tashqari);
• qimmatbaho metallar, toshlar, san’at asarlari;
• hujjatlar va qimmatli qog‘ozlarning nobud bo‘lishi yoki shikastlanishi, shuningdek faqat xatlov paytida aniqlangan zarar;
• boy berilgan foyda yoki shartnomaviy jarimalar singari biror-bir bilvosita zarar.
Sug‘urta qildiruvchi mazkur mol-mulk bo‘yicha boshqa sug‘urta tashkilotlari bilan tuzilgan barcha sug‘urta shartnomalari to‘g‘risida sug‘urtalovchini yozma yoki elektron shaklda xabardor qilishi shart.
Sug‘urta tovoni to‘langandan keyin sug‘urta qildiruvchi yoki sug‘urta shartnomasi uning foydasiga tuzilgan shaxs etkazilgan zarar uchun javobgar shaxslarga nisbatan zararni to‘latishni talab qilish huquqi, to‘langan summa doirasida, sug‘urtalovchiga o‘tadi. Sug‘urta qildiruvchi barcha hujjatlarni sug‘urtalovchiga berishga va aybdor shaxsga nisbatan talab qilish huquqini amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan barcha xatti-harakatlarni qilishga majbur.

• 14136 количество просмотров
С 1 января 2000 года был введен порядок, соглавно которому подрядчики, независимо от форм собственности при заключении договоров подряда на строительство объектов, финансируемых за счет государства и кредитов под правительственную гарантию, обязаны застраховать риски. Финансирование по таким договорам производится только при начилии договоров и полиса страхования.
Объектами страхования являются - здания, сооружения, оборудование, машины, запасные части к ним, материалы и другое имущество, находящееся на строительной площадке и представляющее собой предмет строительства и монтажа, обозначенное в договоре страхования, а также ответственность страхователя за нанесение вреда жизни, здоровью и имуществу третьих лиц при проведении строительно-монтажных работ.
Страхование обеспечивает покрытие следующих групп рисков:
• пожар, молния, взрыв, падение летательных аппаратов, самовозгорание;
• кража и злоумышленные действия третьих лиц;
• наводнение и затопление, разрыв труб;
• буря, ураган;
• землетрясение, сель, лавины, оседание грунта, оползень, обвал;
• короткое замыкание, перенапряжение, электрические дуги;
• падение машин и механизмов, строительных материалов и конструкций;
• ущерб от несознательного применения дефектных материалов и конструкций;
• возникновение гражданской ответственности перед третьими лицами при проведении строительно-монтажных работ.
Срок действия полиса или договора страхования рисков устанавливается по договоренности между страховщиком и страхователем соответственно сроку договора строительного подряда. В случае продления срока сдачи объекта в эксплуатацию полис продолжает действовать при условии оплаты дополнительного страхового платежа, определяемого дополнительным соглашением сторон.
Ответственность страховщика ограничивается страховой суммой, указанной в договоре страхования. Страховой суммой может являться по договоренности сторон не более 80 % полной стоимости строящегося объекта или части стоимости объекта, возводимого в планируемом году с учетом стоимости ранее выполненных объемов работ, включая стоимость материалов.
По договорам страхования, заключенным в с Положением, не подлежит возмещению ущерб, возникший прямо или косвенно в результате в случаях.
Страховщик не возмещает также стоимость замены, ремонта или исправления дефектных материалов, предметов или их частей, используемых при строительстве объектов, а также стоимость устранения ошибок в проведении работ. Это исключение ограничивается лишь непосредственно затронутыми дефектными материалами и предметами, но не исключает возмещения ущерба, причиненного правильно сооруженным объектам и предметам, который произошел в результате таких дефектов в материалах или работах.
• Страхованием не покрывается в случаях.
• Страхователь обязан уведомить страховщика в письменной или электронной форме обо всех договорах страхования, заключенных по данному имуществу с другими страховыми организациями.
После уплаты страхового возмещения к страховщику переходит, в пределах уплаченной суммы, право требования возмещения ущерба, которое страхователь или лицо, в пользу которого заключен договор страхования, имеет к лицам, ответственным за причинение ущерба. Страхователь обязан передать страховщику все документы и предпринять все действия, необходимые для осуществления права требования к виновному лицу.