• 14795 marta o'qildi
Xotin-qizlarni kamsitishining barcha shakllariga barham berish to‘g‘risida Konventsiya (CEDAW) — 1979-yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan xalqaro shartnoma hisoblanadi. Mazkur konventsiya ayollar huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro qonun sifatida ta’riflangan bo‘lib, 1981-yil 3-sentabrda tuzilgan va 189 davlat tomonidan ratifikatsiya qilingan.
O‘zbekiston Respublikasi tomonidan 18.08.1995-yilda ratifikatsiya qilingan.
Ishtirokchi-davlatlar quyidagi majburiyatlarni oladilar:
• erkaklar bilan ayollar o‘rtasidagi tenglik tamoiylini, agarda bu xozirgacha qilingan bo‘lmasa, milliy Konstitutsiyaga va boshqa tegishli qonunlarga kiritish hamda qonun va boshqa tegishli vositalar yordamida ushbu tamoyilni amaliyotga joriy etishni ta’minlash;
• xotin-qizlarning har qanday kamsitilishini ta’qiqlovchi tegishli qonunchilik va boshqa choralarni ko‘rish, zarur bo‘lganda sanktsiyalarni qo‘llash;
• erkaklar bilan tenglik asosida ayollarning huquqlari yuridik jihatdan himoyalanishni o‘rnatish, vakolatli milliy sudlar va davlat muassasalarining yordamida xotin-qizlarning har qanday kamsitilishiga qarshi ularning samarali himoya qilinishini ta’minlash;
• xotin-qizlarning kamsitadigan biron-bir xatti-harakatlarni amalga oshirishdan tiyilish, davlat organlari va muassasalari ushbu majburiyatga muvofiq faoliyat ko‘rsatishlariga kafolat berish;
• biron-bir shaxs, tashkilot yoki korxona tomonidan xotin-qizlar kamsitilishini bartaraf etish uchun barcha tegishli choralarni ko‘rish;
• xotin-qizlarni kamsituvchi mavjud qonunlar, qarorlar, urf-odatlar va amaliyotni o‘zgartirish yoki bekor qilish uchun barcha tegishli choralarni, shu jumladan qonunchilik choralarini ko‘rish;
• xotin-qizlarni kamsitishdan iborat bo‘lgan o‘zinig jinoyatchilikka oid qonunlarining barcha moddalarini bekor qilish.
Ishtirokchi-davlatlar xotin-qizlarning erkaklar bilan tenglik asosida va hech qanday kamsitishsiz xalqaro miqiyosda o‘z hukumatlari nomidan vakillik qilish va xalqaro tashkilotlar ishida qatnashish imkoniyatlarini ta’minlash maqsadida barcha tegishli choralarni ko‘radilar.
Ishtirokchi-davlatlar xotin-qizlarga erkaklar bilan bir xil fuqarolik huquqlarini va ularni amalga oshirishning bir xil imkoniyatlarini beradilar, jumladan, ular mulkni boshqarish va shartnomalarni tuzish vaqtida xotin-qizlarning teng huquqlarini, shuningdek, tribunal va sud muhokamasining barcha bosqichlarida ularga nisbatan teng munosabatni ta’minlaydilar.

• 14813 количество просмотров
Конвенция о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин (CEDAW) — международный договор, принятый в 1979 году Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций. Конвенция определяется как Международный закон о правах женщин, подписанный 3 сентября 1981 года и ратифицированный 189 государствами.
• Ратифицирован Республикой Узбекистан 18.08.1995 г.
Государства-участники имеют следующие обязанности
• обеспечение включения принципов равенства между мужчинами и женщинами в национальную Конституцию и другие соответствующие законы, если это еще не было сделано, а также претворение в жизнь законом и другими соответствующими средствами;
• принять надлежащие законодательные и другие меры, запрещающие любую дискриминацию в отношении женщин, и в случае необходимости применить санкции;
• установление правовой защиты прав женщин наравне с мужчинами, обеспечение их эффективной защиты от любой дискриминации в отношении женщин с помощью компетентных национальных судов и государственных органов;
• воздерживаться от любых дискриминационных действий в отношении женщин и обеспечивать, чтобы государственные органы и учреждения действовали в соответствии с этим обязательством;
• принять все необходимые меры для ликвидации дискриминации в отношении женщин со стороны любого лица, организации или предприятия;
• принять все необходимые меры, в том числе законодательные, для изменения или отмены существующих законов, решений, обычаев и практики, дискриминирующих женщин;
• отменить все статьи в уголовном законодательстве, ущемляющие права женщин.
• Государства-участники принимают все надлежащие меры для обеспечения того, чтобы женщины наравне с мужчинами и без дискриминации имели возможность представлять свои правительства на международном уровне и участвовать в работе международных организаций.
Государства-участники предоставляют женщинам равные с мужчинами гражданские права и равные возможности для их осуществления, включая равные права женщин в управлении имуществом и заключении договоров, а также равное обращение с ними на всех стадиях трибунала и судебного разбирательства.