• 44722 marta o'qildi
Qarorga muvofiq, 2023-yil 1 yanvardan uy-joy uchun subsidiya berilgan fuqarolarning ipoteka kreditlari va ularning foizlari uchun yo‘naltirilgan ish haqi va boshqa daromadlari daromad solig‘iga tortilmaydi.
Mazkur imtiyoz qarz oluvchi va birga qarz oluvchilar daromadining bir soliq davrida mehnatga haq to‘lash eng kam miqdorining 80 baravaridan oshmagan qismiga tatbiq etiladi.
2023-yildan ipoteka kreditiga olingan mol-mulk olingan sanadan 36 oyda qayta sotilsa, kredit va foizlar uchun yo‘naltirilgan daromad soliqqa tortiladi.

• 44644 количество просмотров
Согласно Постановлению, с 1 января 2023 года заработная плата и другие доходы граждан, которым выдана жилищная субсидия, направляемая на погашение ипотечных кредитов, не облагаются налогом на доход физических лиц.
Данная льгота распространяется на заемщика и созаемщиков в части доходов, не превышающей восьмидесятикратного размера минимальной оплаты труда в течение одного налогового периода.
С 2023 года, при отчуждении ипотечного имущества через 36 месяцев с даты приобретения, доход, направленный на кредит и проценты, будет облагаться налогом.