• 32677 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasida siyosiy boshpana o‘zining fuqaroligi bo‘yicha mansub davlatda yoki doimiy yashash joyida ijtimoiy-siyosiy faoliyati, diniy e’tiqodi, irqiy yoki milliy mansubligi uchun ta’qib qilinayotgan yoki ta’qib qilishning jabrlanuvchisi bo‘lishiga real tahdiddan, shuningdek xalqaro huquq normalarida nazarda tutilgan inson huquqlari buzilishining boshqa holatlaridan boshpana va himoya izlayotgan shaxslarga va ularning oila a’zolariga beriladi.
• O‘zbekiston Respublikasida siyosiy boshpana berilgan shaxs va uning oila a’zolari O‘zbekiston Respublikasi hududida O‘zbekiston Respublikasining qonun hujjatlari va xalqaro shartnomalarida belgilangan O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashayotgan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning huquq va erkinliklardan foydalanadi hamda majburiyatlarga ega bo‘ladi.
Hujjatlarni topshirish
Siyosiy boshpana qidirayotgan shaxs vaqtincha propiska rasmiylashtirilgandan keyin yoxud o‘zi fuqarosi bo‘lgan yoki doimiy yashaydigan davlatga qaytish imkoniyatini bermaydigan holatlar vujudga kelgan paytdan boshlab etti kun ichida o‘zi turgan joy bo‘yicha hududiy ichki ishlar organlariga quyidagi hujjatlar bilan shaxsan murojaat qilishi kerak:
1. O‘zbekiston Respublikasining Prezidenti nomiga  O‘zbekistondan siyosiy boshpana so‘rashga sabab bo‘lgan holatlar bayon etilgan holdagi  iltimosnoma. 18 yoshga to‘lmagan shaxsga O‘zbekiston Respublikasida siyosiy boshpana berish to‘g‘risidagi iltimosnoma tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma nusxasi bilan birgalikda uning ota-onasi yoki boshqa qonuniy vakillari tomonidan beriladi. 14 yoshdan 18 sakkiz yoshgacha bo‘lgan voyaga etmaganlarga ota-onasi yoki boshqa qonuniy vakillari iltimosnomasiga ularning notarial tasdiqlangan yozma roziligi ham ilova qilinishi lozim.
2. anketa-ariza – 2 ta nusxada;
3. tarjimai hol – 2 ta nusxada;
4. 3,5 x 4,5 o‘lchamli 4 ta fotosurat;
5. O‘zbekiston Respublikasining tibbiy muassasalaridan olingan tibbiy ma’lumotnoma;
6. shaxsni tasdiqlovchi hujjatning nusxasi ilova qilinadi.
Iltimosnomaga ushbu masalaga taalluqli bo‘lgan boshqa hujjatlar ham ilova qilinishi mumkin.
Iltimosnomani ko‘rib chiqish
• Iltimosnoma ko‘rib chiqilishi davrida murojaat etgan shaxsga ma’lumotnoma beriladi. Iltimosnoma bo‘yicha qaror qabul qilinganidan so‘ng ma’lumotnoma uni bergan organ tomonidan olib qo‘yiladi.
• Ma’lumotnomani rasmiylashtirishda hududiy ichki ishlar organlari tomonidan iltimosnoma beruvchining barmoq izlari va raqamli surati chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar biometrik ma’lumotlar bazasiga kiritish uchun olinadi.
• Ma’lumotnoma olgan shaxs maqomi bo‘yicha tegishli ravishda O‘zbekiston Respublikasida vaqtincha yashayotgan chet el fuqarolari yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga tenglashtiriladi.
Iltimosnomani ko‘rib chiqish muddatlari
• O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi hamda Davlat xavfsizlik xizmatida iltimosnomani ko‘rib chiqishning umumiy muddati 1 yildan oshmasligi lozim.
• Iltimosnoma beruvchi shaxs O‘zbekiston Respublikasida siyosiy boshpana berish to‘g‘risidagi masala hal qilingunga qadar 1 oyda kamida ikki marta (har ikki haftada 1-martalik davriylikda) hududiy ichki ishlar organlarida qayd qilinib boriladi. Mazkur tartibga rioya etilmagan taqdirda hududiy ichki ishlar organlari holatlarga aniqlik kiritilguniga qadar materiallar rasmiylashtirilishini to‘xtatib turadi.
• Iltimosnomani ko‘rib chiqish jarayonida siyosiy boshpana berishga to‘sqinlik qiluvchi asoslar mavjudligi aniqlanganda, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi iltimosnomani ko‘rib chiqish maqsadga muvofiq emasligi to‘g‘risida xulosa tayyorlaydi va bu haqda iltimosnoma bergan shaxsga qaror qabul qilinganidan keyin 7 kun ichida xabar beradi.
Iltimosnoma ko‘rib chiqilganligi uchun yig‘im undirilmaydi.
Siyosiy boshpana berishni rad etish
• O‘zbekiston Respublikasida jinoyat deb tan olinadigan harakat (harakatsizlik) uchun taqib qilinayotgan bo‘lsa yoki Birlashgan Millatlar Tashkilotining asosiy maqsad va printsiplariga zid harakatlar sodir etishda aybdor bo‘lsa;
• ayblanuvchi sifatida ishda ishtirok etishga jalb qilingan yoki unga nisbatan qonuniy kuchga kirgan va O‘zbekiston Respublikasida ijro etilishi lozim bo‘lgan sudning ayblov hukmi mavjud bo‘lsa;
• ta’qib qilinish xavfi bo‘lmagan uchinchi davlatdan kelgan bo‘lsa;
• u ta’qib qilinmayotgan uchinchi davlatning fuqaroligiga ega bo‘lsa;
• bila turib yolg‘on ma’lumotlar bergan bo‘lsa;
• iqtisodiy, ekologik yoki ijtimoiy sabablarga ko‘ra, shuningdek, tabiiy va texnogen xususiyatdagi favqulodda vaziyatlar munosabati bilan fuqaroligi bo‘yicha mansub davlatga yoki doimiy yashaydigan davlatiga qaytish imkoniyatiga ega bo‘lmasa yoki qaytishni xohlamasa, O‘zbekiston Respublikasida siyosiy boshpana berilmaydi.
► Iltimosnoma rad etilgan taqdirda shaxsga qabul qilingan qaror haqida xabar beriladi va uni O‘zbekiston Respublikasida bo‘lishi chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning O‘zbekiston Respublikasida bo‘lishi to‘g‘risidagi qonun hujjatlari bilan tartibga solinadi.
► Siyosiy boshpana berish to‘g‘risidagi iltimosnomasi rad qilingan shaxs iltimosnoma rad qilingan paytdan boshlab bir yildan keyin takroran murojaat etish huquqiga ega.
Siyosiy boshpanani yo‘qotish
Shaxs  quyidagi hollarda berilgan siyosiy boshpanani yo‘qotadi:
• fuqaroligi bo‘yicha mansub davlatga yoki doimiy yashaydigan davlatga o‘z ixtiyori bilan qaytganda;
• boshqa davlatga doimiy yashash uchun chiqishda;
• O‘zbekiston Respublikasi hududida siyosiy boshpanadan o‘z ixtiyori bilan voz kechganda;
• O‘zbekiston Respublikasining yoki boshqa davlatning fuqaroligini olganda.
► Shaxsga O‘zbekiston Respublikasida berilgan siyosiy boshpana milliy xavfsizlik nuqtai nazaridan, shuningdek, agar, shaxs Birlashgan Millatlar Tashkilotining asosiy maqsad va tamoyillariga zid keluvchi faoliyat bilan shug‘ullanayotgan bo‘lsa yoxud u jinoyat sodir etgan va unga nisbatan sudning qonuniy kuchga kirgan va ijro etilishi shart bo‘lgan ayblov hukmi mavjud bo‘lsa, yo‘qotilishi mumkin.
► Shaxsning O‘zbekiston Respublikasida berilgan siyosiy boshpanasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Fuqarolik masalalari bo‘yicha komissiyasi taklifi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmoni imzolangan kundan boshlab yo‘qotiladi.

• 32701 количество просмотров
Политическое убежище в Республике Узбекистан предоставляется лицам и членам их семей, ищущим убежище и защиту от преследования или реальной угрозы стать жертвой преследования в стране своей гражданской принадлежности или постоянного местожительства за общественно-политическую деятельность, религиозные убеждения, расовую или национальную принадлежность, а также других случаев нарушений прав человека, которые предусмотрены нормами международного права.
• Лицо, которому предоставлено политическое убежище в Республике Узбекистан, и члены его семьи пользуются на территории Республики Узбекистан правами и свободами, а также несут обязанности, установленные законодательством или международными договорами Республики Узбекистан для иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Узбекистан.
Подача документов
• В течение 7 дней после оформления временной прописки либо с момента возникновения обстоятельств, не позволяющих этому лицу вернуться в страну своей гражданской принадлежности или постоянного местожительства, лицо, ищущее политическое убежище, должно лично обратиться в территориальный орган внутренних дел по месту своего пребывания.
Необходимые документы
• ходатайство на имя Президента Республики Узбекистан с изложением обстоятельств, ставших причиной запроса политического убежища в Узбекистане. От имени лица, не достигшего 18 лет, ходатайство подается его родителями, законными представителями с приложением свидетельства о рождении. Несовершеннолетним в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет к ходатайству родителей или иных законных представителей необходимо приложить также их нотариально удостоверенное письменное согласие;
• заявление в 2-х экземплярах;
• автобиография в 2-х экземплярах;
• 4 фотографии (3,5х4,5 см);
• справка о состоянии здоровья, полученная в медицинских учреждениях Республики Узбекистан;
• копия документа, удостоверяющего личность.
К ходатайству также могут быть приложены другие документы, имеющие отношение к данному вопросу.
Рассмотрение ходатайства
• На период рассмотрения ходатайства обратившемуся лицу выдается справка. После принятия решения по ходатайству справка изымается органом, ее выдавшим.
• При оформлении справки территориальным органом внутренних дел принимаются отпечатки пальцев рук и цифровое фото ходатайствующего лица для включения в биометрическую базу данных иностранных граждан и лиц без гражданства.
• Лицо, получившее справку, по статусу приравнивается соответственно к иностранному гражданину или лицу без гражданства, временно проживающему в Республике Узбекистан.
Срок рассмотрения ходатайства
• Общий срок рассмотрения ходатайства в Министерстве внутренних дел, Министерстве иностранных дел и Службе государственной безопасности Республики Узбекистан не должен превышать 1 года.
• Ходатайствующее лицо до решения вопроса о предоставлении политического убежища в Республике Узбекистан не реже 2-х раз в месяц (с периодичностью 1 раз в 2 недели) отмечается в территориальном органе внутренних дел. В случае несоблюдения данного порядка территориальный орган внутренних дел приостанавливает оформление материалов до выяснения обстоятельств.
• В случае выявления в процессе рассмотрения ходатайства оснований, препятствующих предоставлению политического убежища, Министерство внутренних дел Республики Узбекистан готовит заключение о нецелесообразности дальнейшего рассмотрения ходатайства, о чем сообщает ходатайствующему лицу в течение 7 дней после принятия решения.
За рассмотрение ходатайства сбор не взимается.
Политическое убежище в Республике Узбекистан не предоставляется, если лицо
• преследуется за действия (бездействие), признаваемые в Республике Узбекистан преступлением, или виновно в совершении действий, противоречащих основополагающим целям и принципам Организации Объединенных Наций;
• привлечено в качестве обвиняемого по уголовному делу либо в отношении него имеется вступивший в законную силу и подлежащий исполнению на территории Республики Узбекистан обвинительный приговор суда;
• прибыло из третьей страны, где ему не грозило преследование;
• имеет гражданство третьей страны, где оно не преследуется;
• представило заведомо ложные сведения;
• не может или не желает вернуться в страну своей гражданской принадлежности или страну своего постоянного местожительства по экономическим, экологическим или социальным причинам, а также в связи с чрезвычайными ситуациями природного и техногенного характера.
В случае отклонения ходатайства лицу сообщается о принятом решении и его дальнейшее пребывание регулируется законодательством Республики Узбекистан о пребывании иностранных граждан и лиц без гражданства на территории Республики Узбекистан.
Лицо при отклонении его ходатайства о предоставлении политического убежища, имеет право на повторное обращение спустя год после отклонения ходатайства.
Утрата политического убежища
Лицо утрачивает предоставленное политическое убежище в случаях:
• добровольного возвращения в страну своей гражданской принадлежности или страну своего постоянного местожительства;
• выезда на постоянное местожительство в третью страну;
• добровольного отказа от политического убежища на территории Республики Узбекистан;
• приобретения гражданства Республики Узбекистан или гражданства другой страны.
Предоставленное лицу политическое убежище в Республике Узбекистан также может быть утрачено по соображениям национальной безопасности, а также, если это лицо занимается деятельностью, противоречащей основополагающим целям и принципам Организации Объединенных Наций, если оно совершило преступление и в отношении него имеется вступивший в законную силу и подлежащий исполнению обвинительный приговор суда.
Предоставленное лицу политическое убежище в Республике Узбекистан утрачивается со дня подписания соответствующего Указа Президента Республики Узбекистан по предложению Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Узбекистан.
На период рассмотрения ходатайства обратившемуся лицу выдается справка по форме согласно данному приложению