• 9417 marta o'qildi
Fuqarolarning qulay hayot faoliyati muhitiga bo‘lgan huquqi, xo‘jalik va boshqa faoliyatning atrof-muhitga zararli ta’sir ko‘rsatishiga yo‘l qo‘ymaslik, ekologik vaziyatni yaxshilash, aholi punktlarining hamda ularga tutash hududlarning muhandislik, transportga oid va ijtimoiy infratuzilmalarini rivojlantirish, madaniy meros ob’ektlarini saqlash, shuningdek shaharsozlik faoliyatining ochiqligi va shaffofligi jamiyatning shaharsozlik sohasidagi manfaatlaridir.
Aholi punktlarini va aholi punktlariaro hududlarni barqaror rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni ta’minlash, muhandislik, transportga oid va ijtimoiy infratuzilmalar tizimlarining ishlab turishi, tabiiy resurslarni va madaniy meros ob’ektlarini saqlash, shuningdek manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ymaslik davlatning shaharsozlik sohasidagi manfaatlaridir.
Yuridik va jismoniy shaxslarning, jamiyat va davlatning shaharsozlik sohasidagi manfaatlari shaharsozlik to‘g‘risidagi qonun hujjatlari, shaharsozlik normalari hamda qoidalari, shaharsozlik hujjatlari talablariga rioya etish, shuningdek ularga rioya etilishi ustidan davlat va jamoatchilik nazoratini amalga oshirish orqali ta’minlanadi.
Agar shaharsozlik faoliyati yuridik va jismoniy shaxslar, jamiyat va davlat manfaatlariga zid bo‘lsa, bunday faoliyat tugatilishi kerak.
So‘nggi paytlarda ko‘plab turar-joy va noturar ob’ektlar qurildi, ularga nisbatan davlat tomonidan talablar bormi?
Shaharsozlik faoliyatiga doir asosiy talablar quyidagilardan iborat:
• shaharsozlik faoliyati sub’ektlari tomonidan shaharsozlik to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga, shaharsozlik normalari va qoidalariga rioya etilishi;
• hududlar va aholi punktlarini tabiiy hamda texnogen xususiyatga ega favqulodda vaziyatlar ta’siridan himoya qilish;
• atrof-muhitni muhofaza qilish, ekologik xavfsizlik talablariga, yong‘inga qarshi hamda sanitariya qoidalariga, normalariga va gigiena normativlariga rioya etish;
• suvni muhofaza qilish zonalari, muhandislik va transport infratuzilmasi ob’ektlarining muhofaza zonalari talablariga rioya etish;
• madaniy meros ob’ektlarini va muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni saqlash talablariga rioya etish;
• aholi punktlarini aholi punktlarining tegishli turi uchun shaharsozlik normalari va qoidalarida belgilangan aholiga xizmat ko‘rsatish darajasidan kam bo‘lmagan muhandislik, transportga oid hamda ijtimoiy infratuzilmalar ob’ektlari, rekreatsiya va sog‘lomlashtirish maqsadlariga mo‘ljallangan ob’ektlar, shuningdek hududlarni obodonlashtirish ob’ektlari bilan ta’minlash;
• nogironligi bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy infratuzilma ob’ektlaridan (turar joylar, jamoat va ishlab chiqarish binolari, imoratlari va inshootlari, sog‘liqni saqlash, madaniyat, sport ob’ektlari va boshqa ob’ektlardan) moneliksiz foydalanishi uchun shart-sharoitlar yaratish;
• shaharsozlik faoliyati sohasidagi qarorlarning muhokamasi va qabul qilinishida fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari, nodavlat notijorat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va fuqarolar ishtirok etishi uchun shart-sharoitlarni ta’minlash.
Bundan tashqari, yuridik va jismoniy shaxslar shaharsozlik faolityatini amalga oshirishda qo‘yidagi talablarga amal qilishi shart:
• aholining qulay hayot faoliyati muhitini asrashi;
• shaharsozlik hujjatlariga, aholi punktlarini va hududlarni qurish qoidalariga rioya etilishini ta’minlashi;
• atrof-muhitni muhofaza qilish, ekologik xavfsizlik talablariga, yong‘inga qarshi hamda sanitariya qoidalariga, normalariga va gigiena normativlariga rioya etishi;
• atrof-muhitga, madaniy meros ob’ektlariga, shahar, qishloq landshaftlariga, muhandislik, transportga oid va ijtimoiy infratuzilmalar ob’ektlariga, hududlarni obodonlashtirish ob’ektlariga zararli ta’sir etadigan, uchinchi shaxslarning qonuniy manfaatlariga daxl etadigan hamda chegaradosh yer uchastkalari, reklama va axborot ob’ektlari (konstruktsiyalari) hamda boshqa ko‘chmas mulk ob’ektlari mulkdorlarining, egalarining yoki ulardan foydalanuvchilarning huquqlari amalga oshirilishiga monelik qiladigan xatti-harakatlar sodir etmasligi;
• yer uchastkalaridan va boshqa ko‘chmas mulk ob’ektlaridan shaharsozlik reglamentlariga rioya etgan holda foydalanishi;
• shaharsozlik to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga, shaharsozlik normalari va qoidalariga rioya etilishi ustidan nazoratni amalga oshiruvchi davlat organlarining ko‘rsatmalarini bajarishi;
• davlat shaharsozlik kadastri yuritilishini va shaharsozlik faoliyati ob’ektlarining monitoringini amalga oshiruvchi shaharsozlik faoliyati sohasidagi maxsus vakolatli davlat organiga hamda ob’ektlarni texnik inventarizatsiyadan o‘tkazuvchi tashkilotlarga o‘zlariga tegishli ob’ektlardagi o‘zgarishlar haqida ishonchli ma’lumotlar taqdim etishi;
• shaharsozlik hujjatlari materiallarini, shu jumladan kompleks muhandislik qidiruvlari materiallarini (bundan mavsumiy ishlar uchun vaqtinchalik va xo‘jalik-maishiy imoratlari, uch yuz kub metrdan oshmaydigan alohida turgan ob’ektlarga doir shaharsozlik hujjatlari mustasno) shaharsozlik faoliyati sohasidagi maxsus vakolatli davlat organining tegishli hududiy bo‘linmalariga taqdim etishi shart.
Jismoniy shaxslar qanday ob’ektlarni pudratchi sifatida qurishlari mumkin (yuridik shaxs tashkil etmagan holda)?
Jismoniy shaxslar pudratchilar sifatida:
1. ikki qavatdan yuqori bo‘lmagan (tsokolni hisobga olmagan holda), balandligi yer yuzasidan 12 metrdan va (yoki) umumiy maydoni 500 kvadrat metrdan ortiq bo‘lmagan yakka tartibdagi uy-joylarni qurish;
2. mavsumiy ishlar va yaylov chorvachiligi uchun vaqtinchalik imoratlarni, xo‘jalik-maishiy binolarini qurish;
3. yakka tartibdagi tomorqa yer uchastkalari hududida, shuningdek jamoa bog‘dorchiligi, uzumchiligi va polizchiligini yuritish uchun ajratilgan yer uchastkalarida xo‘jalik-maishiy imoratlarini qurish;
4. tomorqa yer uchastkalarida va mavjud muhandislik tarmoqlarini o‘zgartirish talab etilmaydigan jamoa bog‘dorchiligi, uzumchiligi va polizchiligini yuritish uchun ajratilgan yer uchastkalarini obodonlashtirish;
5. umumiy maydoni 500 kvadrat metrdan ortiq bo‘lmagan, yig‘ma-qismlarga ajraladigan konstruktsiyalardan quriladigan savdo ob’ektlari, umumiy ovqatlanish va maishiy xizmat ko‘rsatish ob’ektlari uchun bir qavatli bino va inshootlarni qurish;
6. ikkitadan ko‘p bo‘lmagan avtomashinaga mo‘ljallangan bokslardan iborat garajlarni qurish;
7. kichik arxitektura shakllarini qurish va hududlarni o‘rash;
8. ochiq sport maydonchalari, yo‘laklar qurish, bino va inshootlar atrofiga tosh yotqizish;
9. reklama va axborot ob’ektlarini (konstruktsiyalarini) qurish;
10. mulkdorlarning shaxsiy foydalanishi uchun mo‘ljallangan texnik jihatdan murakkab bo‘lmagan imoratlarni qurish bo‘yicha ishlarni amalga oshirishi mumkin.
Shaharsozlik sohasida jamoatchilik nazorati mavjudmi?
Shaharsozlik faoliyati sohasidagi jamoatchilik nazorati jamoatchilik muhokamasi, jamoatchilik ekspertizasi shakllarida va qonun hujjatlariga zid bo‘lmagan boshqa shakllarda amalga oshiriladi.
Jamoatchilik nazoratining natijalari bo‘yicha axborotga oid va tavsiyaviy xususiyatga ega bo‘lgan takliflarni o‘z ichiga olgan yakuniy hujjat tayyorlanadi.
Yakuniy hujjatda bayon etilgan axborot, tavsiyalar va takliflar shaharsozlik faoliyati sohasidagi davlat boshqaruvi organlari tomonidan majburiy tartibda ko‘rib chiqiladi hamda ular yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilinadi.
Aholi punktlarida qurish qoidalari qanday?
Qurish qoidalari tegishli hududlarda va aholi punktlarida shaharsozlik faoliyatini amalga oshirish tartibini belgilaydi.
Qurish qoidalari energiyani tejovchi, ekologik xavfsiz, ijtimoiy foydali texnologiyalarni qo‘llash va rivojlantirishni rag‘batlantirishi va buning uchun imkoniyat yaratishi kerak.
Qurish qoidalari hududni rejalashtirish tarhi va tumanni (tumanlar guruhlarini) rejalashtirish loyihalari, aholi punktining bosh rejasi hamda har bir hududning shaharsozlik reglamentlari asosida ishlab chiqiladi.

• 9432 количество просмотров
Интересами общества в области градостроительства являются право граждан на благоприятную среду жизнедеятельности, недопущение вредного воздействия хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду, улучшение экологической обстановки, развитие инженерной, транспортной и социальной инфраструктур населенных пунктов и прилегающих к ним территорий, сохранение объектов культурного наследия, а также открытость и прозрачность градостроительной деятельности.
Интересами государства в области градостроительства являются обеспечение условий для устойчивого развития населенных пунктов и межселенных территорий, функционирование систем инженерной, транспортной и социальной инфраструктур, сохранение природных ресурсов и объектов культурного наследия, а также недопущение конфликта интересов.
Интересы юридических и физических лиц, общества и государства в области градостроительства обеспечиваются посредством соблюдения требований законодательства о градостроительстве, градостроительных норм и правил, градостроительной документации, а также осуществлением государственного и общественного контроля за их соблюдением.
В случае, если градостроительная деятельность противоречит интересам юридических и физических лиц, общества и государства, то такая деятельность должна быть прекращена.
В последнее время строятся очень много жилых и нежилых объектов, существуют ли какие либо требования со стороны государства по отношению к ним?
Основными требованиями к градостроительной деятельности являются:
• соблюдение субъектами градостроительной деятельности законодательства о градостроительстве, градостроительных норм и правил;
• защита территорий и населенных пунктов от воздействия чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
• соблюдение требований охраны окружающей среды, экологической безопасности, противопожарных и санитарных правил, норм и гигиенических нормативов;
• соблюдение требований водоохранных зон, защитных зон объектов инженерной и транспортной инфраструктуры;
• соблюдение требований сохранения объектов культурного наследия и охраняемых природных территорий;
• обеспечение населенных пунктов объектами инженерной, транспортной и социальной инфраструктур, рекреационного и оздоровительного назначения, не ниже установленного градостроительными нормами и правилами уровня обслуживания населения для соответствующих типов населенных пунктов, а также объектами благоустройства территорий;
• создание условий для беспрепятственного доступа лиц с инвалидностью к объектам социальной инфраструктуры (жилым помещениям, общественным и производственным зданиям, строениям и сооружениям, объектам здравоохранения, культуры, спорта и другим объектам);
• обеспечение условий для участия органов самоуправления граждан, негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации и граждан в обсуждении и принятии решений в области градостроительной деятельности.
Кроме того, юридические и физические лица при осуществлении градостроительной деятельности обязаны:
• сохранять благоприятную среду жизнедеятельности населения;
• обеспечивать соблюдение градостроительной документации, правил застройки населенных пунктов и территорий;
• соблюдать требования охраны окружающей среды, экологической безопасности, противопожарных и санитарных правил, норм и гигиенических нормативов;
• не совершать действия, оказывающие вредное воздействие на окружающую среду, объекты культурного наследия, городские, сельские ландшафты, объекты инженерной, транспортной и социальной инфраструктур, благоустройства территорий, затрагивающие законные интересы третьих лиц и препятствующие реализации прав собственников, владельцев или пользователей сопредельных земельных участков, объектов (конструкций) рекламы и информации, и иных объектов недвижимости;
• использовать земельные участки и иные объекты недвижимости с соблюдением градостроительных регламентов;
• выполнять предписания государственных органов, осуществляющих контроль за соблюдением законодательства о градостроительстве, градостроительных норм и правил;
• предоставлять специально уполномоченному государственному органу в области градостроительной деятельности, осуществляющему ведение государственного градостроительного кадастра и мониторинг объектов градостроительной деятельности, и организациям, проводящим техническую инвентаризацию объектов, достоверные сведения об изменении принадлежащих им объектов;
• предоставлять материалы градостроительной документации, в том числе материалы комплексных инженерных изысканий (за исключением градостроительной документации временных и хозяйственно-бытовых строений для сезонных работ, отдельно стоящих объектов, не превышающих трехсот кубических метров) соответствующим территориальным подразделениям специально уполномоченного государственного органа в области градостроительной деятельности.
Юридические и физические лица при осуществлении градостроительной деятельности могут нести и иные обязанности в соответствии с законодательством.
Какие объекты могут строить физические лица в качестве подрядчиков (без образования юридического лица)?
Физические лица в качестве подрядчиков могут осуществлять работы по:
1. строительству индивидуальных жилых домов этажностью не более двух этажей (без учета цокольного этажа), высотой не более 12 метров от поверхности земли и (или) общей площадью не более 500 квадратных метров;
2. строительству временных строений хозяйственно-бытовых помещений для сезонных работ и отгонного животноводства;
3. возведению хозяйственно-бытовых построек на территории индивидуальных приусадебных земельных участков, а также на земельных участках, выделенных для ведения коллективного садоводства, виноградарства и огородничества;
4. благоустройству на приусадебных земельных участках и на земельных участках, выделенных для ведения коллективного садоводства, виноградарства и огородничества, не требующего изменения действующих инженерных сетей;
5. строительству одноэтажных зданий и сооружений для торговых объектов, объектов общественного питания и бытового обслуживания, возводимых из сборно-разборных конструкций, общей площадью не более 500 квадратных метров;
6. строительству гаражей с боксами не более чем на две автомашины;
7. строительству малых архитектурных форм и ограждению территорий;
8. строительству открытых спортивных площадок, тротуаров, мощению вокруг зданий и сооружений;
9. строительству объектов (конструкций) рекламы и информации;
10. строительству технически несложных строений, предназначенных для личного пользования собственниками.
Существует ли общественной контроль в сфере градостроительства?
Да, существует. Общественный контроль в области градостроительной деятельности осуществляется в формах общественного обсуждения, общественной экспертизы и в иных формах, не противоречащих законодательству.
По результатам общественного контроля подготавливается итоговый документ, содержащий предложения, носящие информационный и рекомендательный характер.
Информация, рекомендации и предложения, изложенные в итоговом документе общественного контроля, рассматриваются органами государственного управления в области градостроительной деятельности в обязательном порядке и по ним принимаются соответствующие решения.
Какие правила установлены для застройки в населенных пунктах?
Правила застройки должны стимулировать и создавать возможность для применения и развития энергосберегающих, экологически безопасных, социально полезных технологий.
Правила застройки разрабатываются на основе схемы планировки территории и проектов планировки района (групп районов), генерального плана населенного пункта и градостроительных регламентов каждой территории.
Разрешительная документация на строительство объектов, выданная до введения в действие правил застройки, является действительной, за исключением случаев, когда не обеспечиваются требования безопасности населения.