• 13154 marta o'qildi
Fuqarolar yig‘ini fuqarolar yig‘inining raisi, kengashi tomonidan zaruratga ko‘ra, lekin har chorakda kamida bir marta chaqiriladi. Fuqarolar yig‘ini xalq deputatlari tuman, shahar Kengashining, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha tuman, shahar hududiy kengashining yoki o‘n sakkiz yoshga to‘lgan va tegishli hududda doimiy yashovchi fuqarolarning kamida uchdan bir qismi tashabbusi bilan chaqirilishi mumkin.
• Fuqarolar yig‘ini fuqarolar yig‘inida qatnashish huquqiga ega bo‘lgan barcha aholining yarmidan ko‘prog‘i hozir bo‘lgan taqdirda vakolatlidir.
• Fuqarolar yig‘inini olib borish uchun rayosat saylanadi. Yig‘inni fuqarolar yig‘inining raisi yoki raisning o‘rinbosarlaridan (fuqarolar yig‘ini raisining keksalar va faxriylar ishlari hamda yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchilaridan) biri olib boradi. Barcha masalalar bo‘yicha qarorlar ochiq yoki yashirin ovoz berish orqali oddiy ko‘pchilik ovoz bilan qabul qilinadi.
Fuqarolar yig‘inida o‘tkazilgan sanasi, hozir bo‘lgan fuqarolar soni, kun tartibi va qabul qilingan qarorlar ko‘rsatilgan bayonnoma yuritiladi. Fuqarolar yig‘inining bayonnomasi va qarori fuqarolar yig‘inining raisi va mas’ul kotibi tomonidan imzolanadi. Fuqarolar yig‘ini raisi yo‘qligida, fuqarolar yig‘inining bayonnomasi va qarori raisning maslahatchilaridan biri va mas’ul kotib tomonidan imzolanadi.
Fuqarolar yig‘inini chaqirishning imkoni bo‘lmagan taqdirda, fuqarolar yig‘ini kengashi fuqarolar vakillarining yig‘ilishini o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qiladi. Fuqarolar vakillarining yig‘ilishiga hovlilar, uylar, ko‘chalardan fuqarolarning vakillari yuboriladi. Vakillik normasini fuqarolar yig‘inlari raislari saylovini tashkil etish hamda o‘tkazishga ko‘maklashuvchi tegishli komissiya belgilaydi.
• Fuqarolar vakillarining yig‘ilishi unda fuqarolarning hovlilar, uylar, ko‘chalar vakillarining kamida uchdan ikki qismi hozir bo‘lgan taqdirda vakolatlidir hamda ushbu Qonunda fuqarolar yig‘inlarini o‘tkazish tartibiga qo‘yiladigan talablarga muvofiq o‘tkaziladi.
Fuqarolar yig‘inida (fuqarolar vakillarining yig‘ilishida) tegishli hududda joylashgan korxonalar, muassasalar va tashkilotlarning vakillari o‘z faoliyatlariga doir masalalar bo‘yicha maslahat ovozi bilan ishtirok etishga haqlidir.

• 13109 количество просмотров
Сход граждан созывается председателем, кенгашем схода граждан по мере необходимости, но не реже 1 раза в квартал. Сход граждан может быть созван по инициативе районного, городского Кенгаша народных депутатов, районного, городского территориального совета по координации деятельности органов самоуправления граждан или не менее одной трети граждан, достигших восемнадцатилетнего возраста и постоянно проживающих на соответствующей территории.
• Сход граждан правомочен при явке более половины всех жителей, имеющих право участвовать в сходе граждан.
• Для ведения схода граждан избирается президиум. Сход ведет председатель схода граждан или один из заместителей (консультантов председателя схода граждан по делам престарелых и ветеранов и по вопросам молодежи) председателя. Решения по всем вопросам принимаются открытым или тайным голосованием простым большинством голосов.
На сходе граждан ведется протокол с указанием даты его проведения, количества присутствующих граждан, повестки дня и принятых решений. Протокол и решение схода граждан подписываются председателем и ответственным секретарем схода граждан. В случае отсутствия председателя (аксакала) схода граждан протокол и решение схода граждан подписываются одним из советников председателя и ответственным секретарем.
При невозможности созыва схода граждан кенгаш схода граждан принимает решение о проведении собрания представителей граждан. На собрание представителей граждан делегируются представители граждан от дворов, жилых домов, улиц. Норму представительства устанавливает соответствующая комиссия по содействию организации и проведению выборов председателей сходов граждан.
Собрание представителей граждан правомочно при явке не менее 2/3 представителей граждан от дворов, жилых домов, улиц и проводится в соответствии с требованиями, предъявляемыми настоящим Законом к порядку проведения сходов граждан.
На сходе граждан (собрании представителей граждан) вправе принимать участие с совещательным голосом по вопросам своей деятельности представители предприятий, учреждений и организаций, расположенных на соответствующей территории.