• 12964 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasining referendumi O‘zbekiston Respublikasining qonunlarini va boshqa qarorlarni qabul qilish maqsadlarida jamiyat va davlat hayotining eng muhim masalalari yuzasidan fuqarolarning umumxalq ovoz berishidir.
Referendum saylovlar bilan bir qatorda xalq irodasining bevosita ifodasidir.
Referendumda qabul qilingan qarorlar oliy yuridik kuchga ega bo‘ladi.
Agar referendumda qabul qilingan qarorlarda boshqacha tartib nazarda tutilgan bo‘lmasa, referendumda qabul qilingan qarorlar faqat referendum yo‘li bilan bekor qilinishi yoki o‘zgartirilishi mumkin.
Referendum O‘zbekiston Respublikasining butun hududida o‘tkaziladi.
Referendum o‘tkazishning asosiy printsiplari
• Referendum fuqarolarning o‘z xohish-irodasini umumiy, teng va to‘g‘ridan-to‘g‘ri bildirishi asosida yashirin ovoz berish yo‘li bilan o‘tkaziladi.
• O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining referendumda ishtirok etishi ixtiyoriy va erkindir. O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini referendumda ishtirok etishga yoki ishtirok etmaslikka majbur qilish maqsadida ularga, shuningdek xohish-irodasini erkin bildirishiga ta’sir ko‘rsatishga hech kim haqli emas.
• O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari referendumda teng asoslarda ishtirok etadilar. Har bir fuqaro bir ovozga ega bo‘ladi.

• 12963 количество просмотров
Референдум Республики Узбекистан - всенародное голосование граждан по наиболее важным вопросам общественной и государственной жизни в целях принятия законов Республики Узбекистан и иных решений.
Референдум, наряду с выборами, является непосредственным выражением воли народа.
Решения, принятые референдумом, обладают высшей юридической силой.
Решения, принятые референдумом, могут быть отменены или изменены только путем референдума, если иное не предусмотрено решениями, принятыми референдумом.
Референдум проводится на всей территории Республики Узбекистан.
Основные принципы проведения референдума:
• Референдум проводится на основе всеобщего, равного и прямого волеизъявления граждан при тайном голосовании.
• Участие граждан Республики Узбекистан в референдуме является добровольным и свободным. Никто не вправе оказывать воздействие на граждан Республики Узбекистан с целью принудить их к участию или неучастию в референдуме, а также на их свободное волеизъявление.
• Граждане Республики Узбекистан участвуют в референдуме на равных основаниях. Каждый гражданин обладает одним голосом.