• 6967 marta o'qildi
"Nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi Prezident qarori qabul qilindi
Qarorga muvofiq, 2023-yilda:
• muhtoj shaxslar zamonaviy oyoq protez-ortopediya buyumlari bilan;
• Ijtimoiy himoya yagona reestri”ga kiritilgan va I guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar son protezi, boldir protezi va oyoq kamari ortoped apparatlari bilan bepul ta’minlanadi.
2023-yil 1 sentyabrdan nogironligi bo‘lgan shaxslarni protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya vositalari bilan ta’minlashda tibbiy xulosa talab qilinmaydi.
I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar va ularga g‘amxo‘rlik qiluvchilar davlat xizmatlaridan navbatsiz foydalanadi, mansabdor shaxslar qabuliga navbatsiz kiradi.
2023-yil 1-maydan shifoxonalarda davolanayotgan nogironligi bo‘lgan bolaga g‘amxo‘rlik qilayotgan shaxslarga:
• bolaning yonida bo‘lish uchun sharoit yaratiladi;
• mazkur davr uchun mehnatga layoqatsizlik varaqasi va bepul ovqat beriladi.
Pediatriya tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalari bolani nogironligi bo‘lgan shaxs deb topganda ularga pensiya tayinlashda qaytadan tibbiy-ijtimoiy ekspertizaga yuborish bekor qilinadi.
Yuridik yordam” axborot tizimida nogironligi bo‘lgan shaxslarga bepul huquqiy yordam berish uchun alohida murojaat bo‘limi yaratiladi.
2023-yil 1-iyungacha nogironligi bo‘lgan shaxslar va ularga g‘amxo‘rlik qiluvchilarga berilgan imtiyozlarning yagona ro‘yxati shakllantiriladi.
Mazkur ro‘yxat “Advice.uz” huquqiy portaliga joylashtiriladi.
2023/2024 o‘quv yilidan “Maxsus pedagogika, defektologiya” yo‘nalishida magistratura uchun to‘liq davlat granti beriladi.
2023/2024 o‘quv yilida:
• abiturientlar uchun mo‘ljallangan qabul tartibiga oid ma’lumotlar nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qulay formatda bo‘ladi;
• bunda videoroliklar surdotarjima yoki subtitrlar bilan namoyish etiladi.
• O‘qiyotgan nogironligi bo‘lgan talabalarga ta’lim jarayonida ko‘maklashish uchun uning yaqinlaridan biriga OTMda yonida birga bo‘lish uchun sharoit yaratiladi.
• Joriy yilda Nogironligi bo‘lgan shaxslarni reabilitatsiya qilish va protezlash milliy markazi va uning hududiy markazlari robotlashtirilgan lokomat majmuasi va boshqa zamonaviy reabilitatsiya uskunalari bilan ta’minlanadi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi.

• 7299 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию системы поддержки лиц с инвалидностью»
В 2023 году безвозмездно будут обеспечены:
• нуждающаяся часть населения – современными протезно-ортопедическими изделиями
• лица с инвалидностью, включенные в «Единый реестр социальной защиты», а также лица с инвалидностью I группы – протезами бедра, протезами голени и ортопедическими аппаратами ноги.
С 1 сентября 2023 года отменяется истребование медицинского заключения при обеспечении лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими изделиями и средствами реабилитации.
Лицам с инвалидностью I и II группы, а также заботящимся о них лицам, предоставляется льгота по внеочередному пользованию государственными услугами, а также по внеочередному приему должностными лицами.
Лицам, ухаживающим за ребенком с инвалидностью, находящимся на лечении в медицинском учреждении, с 1 мая 2023 года
• создаются условия для нахождения вместе с ребенком-инвалидом;
• выдается листок нетрудоспособности и предоставляется бесплатное питание на данный период.
При признании ребенка педиатрическими медико-социальными экспертными комиссиями инвалидом повторное направление его на медико-социальную экспертизу отменяется при назначении пенсии.
В информационной системе «Юридическая помощь» создается отдельный раздел обращений лиц с инвалидностью за предоставлением бесплатной правовой помощи.
до 1 июня 2023 года будет сформирован единый перечень льгот для лиц с инвалидностью и граждан, заботящихся о них. Данный перечень будет размещен на правовом информационном портале «Advice.uz».
С 2023/2024 учебного года предоставляется полный государственный грант на обучение в магистратуре по направлению «Специальная педагогика, дефектология».
В 2023/2024 учебном году:
• материалы о порядке приема, предназначенные для абитуриентов, будут предоставляться в форматах, доступных для лиц с инвалидностью;
• при этом, будут предоставляться видеоролики с сурдопереводом или субтитрами.
Будут созданы условия для нахождения вместе с лицом с инвалидностью кого-либо из его близких в вузе для оказания содействия в образовательном процессе.
Национальный центр реабилитации и протезирования лиц с инвалидностью и его территориальные центры будут оснащены в текущем году комплектами роботизированных локоматоров и другим современным реабилитационным оборудованием.