• 6088 marta o'qildi
Hukumat qarori (122–son, 23.03.2023-y.) bilan Nogironligi bo‘lgan shaxsning va tarkibida nogironligi bo‘lgan shaxs bor oilaning elektron onlayn-auktsion orqali er uchastkasini sotib olish bilan bog‘liq xarajatlarini qoplab berish tartibi to‘g‘risida nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko‘ra, er uchastkasini auktsion orqali sotib olish xarajatlaridan kelib chiqqan holda, oilasi tarkibida nogironligi bo‘lgan shaxslar sonidan qat’i nazar, BHMning 100 baravarigacha miqdorda bir martalik to‘lov ajratiladi.
Bunda xarajatlar ushbu miqdordan yuqori bo‘lgan hollarda BHMning 100 baravarigacha bo‘lgan qismi qoplab beriladi.
Imtiyozli toifadagi shaxslar quyidagi mezonlarga muvofiq kelishi kerak:
• oxirgi 12 oy davomida o‘zi yoki oila a’zolari nomida yashash uchun mo‘ljallangan turar joyi yoki er uchastkasi mavjud bo‘lmasligi;
• er uchastkasi oxirgi 3 oy ichida auktsion orqali xarid qilingan va O‘zbekiston hududida bo‘lishi;
• nogironligi bo‘lgan shaxs deb topilgan, shuningdek, “Temir daftar”, “Ayollar daftari”, “Yoshlar daftari”ning birida turgan bo‘lishi.
Imtiyozli toifadagi shaxs auktsion orqali er uchastkasi sotib olgandan boshlab 3 oy ichida o‘z hududidagi tuman (shahar) kambag‘allikni qisqartirish va bandlik bo‘limiga murojaat qilishi lozim (ushbu muddatdan kechikib berilgan arizalar ko‘rib chiqilmaydi).
Mablag‘ ajratish to‘g‘risida belgilangan tartibda qaror qabul qilingandan so‘ng 5 ish kunida imtiyozli toifadagi shaxslarning arizasida ko‘rsatilgan bank plastik hisobvarag‘iga mablag‘ o‘tkazilishi ta’minlanadi.

• 6071 количество просмотров
Постановлением Правительства (№122 от 23.03.2023 года) утверждено Положение о порядке возмещения расходов лица с инвалидностью и семьи, в составе которой имеется лицо инвалидностью, связанных с приобретением земельного участка посредством электронного онлайн-аукциона
Согласно Положению, исходя из затрат на приобретение земельного участка посредством аукциона, выделяется единовременная выплата в размере до 100 БРВ, независимо от количества лиц с инвалидностью в составе семьи.
При этом в случаях, когда расходы превышают эту сумму, возмещается также до 100 БРВ.
Лица льготной категории должны соответствовать следующим критериям:
• отсутствие жилого помещения или земельного участка, предназначенного для проживания на своем имени или имени членов семьи, приобретенного в течение последних 12 месяцев;
• земельный участок приобретен посредством аукциона за последние 3 месяца и находится на территории Узбекистана;
• быть признанным лицом, имеющим инвалидность, а также состоящим в одной из тетрадей: «Железной тетради», «Женской тетради», «Молодежной тетради».
Лицо льготной категории должно обратиться в районный (городской) отдел занятости и сокращения бедности своего региона в течение 3 месяцев с момента приобретения земельного участка посредством аукциона (заявления, поданные позднее этого срока, не рассматриваются).
При этом, в течение 5 рабочих дней после принятия в установленном порядке решения о выделении средств обеспечивается перечисление средств на банковский счет пластиковой карты, указанный в заявлении лиц льготной категории.