• 14137 marta o'qildi
«Muruvvat» bolalar internat uylari O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashaydigan, ruhiyatida sezilarli yoki ancha sezilarli nuqsonlar bor bo‘lgan, 4 yoshdan 18 yoshgacha nogironligi bo‘lgan bolalar uchun tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni ko‘rsatadigan davlat tibbiy-ijtimoiy muassasalari hisoblanadi.
«Muruvvat» bolalar internat uylariga qo‘yidagi tashxislar bilan qabul qilinadi:
• bolalarni ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarga qabul qilishga to‘sqinlik qiluvchi gemiparez, paraparez va tetraparez asoratlari bo‘lgan mo‘’tadil darajadagi aqliy zaif bolalar tserebral falajligi;
• intellektning qo‘pol buzilishiga olib kelgan bolalar shizofreniyasi;
Qabul qilish bo‘sh o‘rinlar mavjud bo‘lgan taqdirda amalga oshiriladi.
Quyidagilar «Muruvvat» bolalar internat uylariga qabul qilishga qarshi ko‘rsatmalar hisoblanadi:
• tez-tez, har oyda 5-martadan ko‘p tutqanoq xurujlari sodir bo‘ladigan epilepsiya, seriyali tutqanoq xurujlariga, epileptik statusga, namozshomsimon ong xiralashish holatlariga, disforiyalarga moyillik;
• bemorning o‘zi va atrofdagilar uchun xavfli bo‘lgan qo‘pol va xulqiy buzilishlar sabab bo‘ladigan ruhiy kasalliklar;
• ular bilan kasallanganda bolani umumta’lim yoki ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalarida o‘qitish mumkin bo‘lgan har qanday ruhiy kasalliklar;
«Muruvvat» bolalar internat uylariga qabul qilish chog‘ida yuqori harorat yoki noaniq etiologiyali toshma aniqlangan shaxslar hududiy davolash profilaktika muassasalariga yuboriladi.
«Muruvvat» bolalar internat uylariga yuborish, shuningdek, biridan ikkinchisiga o‘tkazish Ijtimoiy himoya milliy agentligining Vasiylikka olinuvchilarni tibbiy-ijtimoiy muassasalarga yuborish, shuningdek biridan ikkinchisiga o‘tkazish (ko‘chirish) bo‘yicha doimiy faoliyat yurituvchi maxsus komissiyasi qaroriga muvofiq hududiy boshqarma boshlig‘ining buyrug‘i asosida amalga oshiriladi.
Ota-onaning, farzandlikka oluvchining, vasiylik va homiylik bo‘yicha vakolatli davlat organi tomonidan tayinlangan vasiy yoki homiyning vasiylikka olinayotganni «Muruvvat» bolalar internat uyiga rasmiylashtirish uchun doimiy yashash yoki vaqtincha turgan joyidagi tuman (shahar) tuman (shahar) «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazi boshlig‘i nomiga arizasi, kunduzgi parvarishlash guruhiga «Muruvvat» bolalar internat uyi direktori nomiga arizasi asosida Markaz vasiylikka olinuvchilar hujjatlarining to‘liqligini tekshirib, ularni har bir vasiylikka olinuvchi bo‘yicha alohida jildlarga joylashtirgan holda hujjatlar qabul qilib olingan kundan boshlab 10 kun ichida hududiy boshqarmalarga yuboradi.

• 14066 количество просмотров
Детские дома-интернаты «Мурувват» являются государственными медико-социальными учреждениями, оказывающими медико-социальные услуги детям-инвалидам от 4 до 18 лет, постоянно проживающим в Республике Узбекистан, имеющим значительные или очень существенные дефекты психического развития.
В дома-интернаты «Мурувват» дети принимаются со следующими диагнозами:
• глубокая умственная отсталость;
• церебральный паралич детей с умеренной умственной отсталостью с осложнениями в виде гемипареза, парапареза и тетрапареза, что препятствует приему детей в специализированные школы-интернаты;
• детская шизофрения, приведшая к грубым нарушениям интеллекта;
• деменция.
Приём зависит от наличия свободных мест в интернате.
Противопоказаниями для приема в детские дома-интернаты «Мурувват» являются:
• эпилепсия с частотой более 5 приступов в месяц, склонность к серийным припадкам, эпилептический статус, дисфория;
• психические заболевания, вызывающие грубые и поведенческие расстройства, опасные для самого больного и окружающих;
• любые психические заболевания, которые могут стать причиной обучения ребенка в общеобразовательных или специализированных учебных заведениях;
• туберкулез в активной стадии;
• опухолевые заболевания и рецидивы негативного процесса, проходящие в тяжелом состоянии;
Лица, у которых при поступлении в детские дома-интернаты «Мурувват» выявлена ​​высокая температура или сыпь неясной этиологии, направляются в областные лечебно-профилактические учреждения.
Направление в детские дома-интернаты «Мурувват», а также перевод из одного в другой осуществляется на основании приказа руководителя областного управления постоянной специальной комиссии Национального агентства социальной помощи.
Руководитель центра социального обслуживания «Инсон» района (города)  проверяет полноту документов и заявление на свое имя либо на имя директора детского дома-интерната «Мурувват», поступивших от родителей, опекунов, назначенных компетентным государственным органом по опеке и попечительству, размещает их в отдельных папках по каждому подопечному и направляет в территориальные отделения в течение 10 дней со дня поступления документов.