• 8741 marta o'qildi
“Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonuni (Qonun) bilan o‘rnatilgan talablar va mexanizmlarni davlat organlari va tashkilotlarida samarali joriy etish, bu jarayonda xodimlarning huquq va manfaatlari himoyasini ta’minlash hamda ular uchun zarur tushuntirish ishlarini olib borish davlat organlari va tashkilotlarining birinchi rahbarlari zimmasiga yuklatiladi.
Qonun ijrosini tashkil etish ishlarini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika idoralararo komissiyasi tarkibi tasdiqlandi.
Komissiya 2024-yil 1-iyulgacha Qonun tatbiq etiladigan davlat organlari va tashkilotlarining aniq ro‘yxatini shakllantiradi.
Qonun kuchga kirganidan keyin quyidagilar ta’minlanadi:
• har chorakda Respublika idoralararo komissiyasining ishchi organlari tomonidan davlat organlari va tashkilotlari kesimida manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘yilgan holatlar tahlil qilinishi, bunday holatlar ko‘paygan davlat organlari va tashkilotlariga kechiktirib bo‘lmaydigan choralarni belgilash uchun tegishli taqdimnomalar kiritilishi;
• har yarim yilda manfaatlar to‘qnashuvi holatlarini aniqlash va ularni bartaraf etish, shuningdek, bunday holatlarning oldini olish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar Respublika idoralararo komissiyasi yig‘ilishlarida tegishli davlat organlari va tashkilotlarining birinchi rahbarlari ishtirokida tanqidiy muhokama qilib borilishi.

• 8691 количество просмотров
Согласно Постановлению, на первых руководителей государственных органов и организаций возлагается ответственность за эффективное внедрение в государственных органах и организациях требований и механизмов, установленных Законом «О конфликте интересов», обеспечение защиты прав и интересов работников в данном процессе и проведение для них необходимой разъяснительной работы.
• Утвержден состав Республиканской межведомственной комиссии по координации работы по организации исполнения Закона.
• Комиссия до 1 июля 2024 года будет формировать конкретный перечень государственных органов и организаций, в отношении которых будет применяться Закон.
После вступления Закона в силу будет обеспечено следующее:
• проведение ежеквартального анализа рабочими органами Республиканской межведомственной комиссии случаев допущенных конфликтов интересов в разрезе государственных органов и организаций, внесение соответствующих представлений в государственные органы и организации, где таких случаев стало больше, для определения неотложных мер;
• каждые полгода на заседаниях Республиканской межведомственной комиссии с участием первых руководителей соответствующих государственных органов и организаций будут выявляться и устраняться случаи конфликта интересов, а также приниматься меры по предупреждению подобных ситуаций.