• 4657 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasining chet eldagi diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari ularning konsullik okrugiga kiruvchi xorijiy davlatga kelgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini vaqtincha va doimiy ro‘yxatga oladi.
1. Migratsiya varaqasini olish
Rossiya Federatsiyasiga bormoqchi bo‘lgan fuqarolar mamlakat hududiga «kirish» maskanlarida xorijiy fuqarolarga vaqtinchalik bo‘lish huquqini beruvchi migratsiya varaqasini olib, uni to‘ldirishlari shart. Migratsiya varaqalari chegara qo‘shinlari xodimlari tomonidan bepul beriladi, rus tilida to‘ldiriladi, agar fuqaro rus tilini bilmasa migratsiya varaqasi (hujjatda ko‘rsatilganidek) lotin yozuvida to‘ldirilishi mumkin.
2. Yashash joyida qayddan o‘tishning majburiyligi
Yodingizda tuting, Rossiya Federatsiyasida vaqtincha yashovchi xorijiy fuqarolar, vaqtincha yashash joyiga etib kelganlaridan so‘ng 7 ish kuni ichida, Rossiya Federal migratsiya xizmati (FMX)ning xududiy idoralariga vaqtincha yashash joyiga kelganliklari haqida xabar berishlari shart.
Rossiya Federatsiyasiga 7 kundan ortiq bo‘lmagan muddatga kelgan xorijiy fuqarolar vaqtincha yashash joylari bo‘yicha qayddan o‘tkazilmaydilar.
Qayddan o‘tish va qayddan chiqarish bo‘yicha barcha harakatlar qabul qiluvchi taraf zimmasiga yuklanadi.
Bo‘lish joyida qayddan o‘tish uchun fuqaro qabul qiluvchi tomonga shaxsini tasdiqlovchi hujjatni va migratsiya varaqasini taqdim etishi lozim, qabul qiluvchi tomon sifatida istalgan jismoniy yoki yuridik shaxs (Rossiya fuqarosi yoki tashkilot) bo‘lishi mumkin.
Qabul qiluvchi taraf, kelganligi to‘g‘risida xabarnoma varaqasini to‘ldiradi va kelgan kundan boshlab uch ish kuni ichida to‘ldirilgan varaqani hududiy FMX idorasiga yoki turar joydagi pochta aloqasi bo‘limiga taqdim etadi.
Agar qabul qiluvchi taraf uzrli sabablarga ko‘ra, qayddan o‘tish haqidagi xabarnomani taqdim etmasa, ushbu xabarnoma bevosita fuqaronining o‘zidan qabul qilinishi mumkin.
Etib kelganligi to‘g‘risidagi xabarnomani qabul qilgan Rossiya FMXning hududiy idorasi yoki pochta aloqasi bo‘limi uni to‘g‘ri to‘ldirilganini tekshiradi va darhol varaqaning qirqib beriladigan qismiga qabul qilib olinganligi to‘g‘risida tegishli belgi qo‘yib qaytarib beradi. Mazkur belgi fuqaroning yashash joyi bo‘yicha qayddan o‘tishi yuzasidan o‘z majburiyatlarini bajarganligini tasdiqlaydi.
Fuqaro Rossiyadan jo‘nab ketayotganda, qabul qiluvchi taraf tomonidan xabarnomaning qirqib beriladigan qismini Rossiya FMXning hududiy idorasiga topshirishi yoki pochta orqali jo‘natishi lozim.
3. Vaqtinchalik yashashga ruxsatnoma olish
Vaqtinchalik yashashga ruxsatnoma olish uchun, fuqaro hududiy FMXga murojaat etib, quyidagilarni taqdim etishi lozim:
1) vaqtinchalik yashashga ruxsatnoma berish to‘g‘risida ariza
2) shaxsini tasdiqlovchi hujjat (pasport yoki fuqaroligi yo‘q shaxs guvohnomasi);
3) Rossiya Federatsiyasiga kirganligi to‘g‘risida chegara nazorati belgisi qo‘yilgan migratsiya varaqasi yoki Rossiya FMX hududiy idorasi tomonidan berilganligi to‘g‘risidagi belgi qo‘yilgan migratsiya varaqasi;
4) vaqtinchalik yashashga ruxsatnoma olish uchun 400 rublь miqdorida davlat boji to‘langanligi to‘g‘risida kvitantsiya.
Vaqtinchalik yashashga ruxsatnoma berish to‘g‘risidagi ariza berilgan kundan boshlab, 30 kun ichida, Rossiya FMXning hududiy idorasiga atrofdagilar uchun xavf tug‘diradigan giyohvandlik, orttirilgan immunitet tanqisligi sindromi (SPID, VICh) va boshqa yuqumli kasalliklar yo‘qligini tasdiqlovchi hujjat taqdim etish zarur.
Bundan tashqari, Rossiya Federatsiyasiga kirgan vaqtdan boshlab bir yil mobaynida Rossiya FMXning hududiy idorasiga soliq idorasida hisobga olinganligi to‘g‘risidagi guvohnomani taqdim etish lozim.
Ko‘rsatilgan hujjatlar belgilangan muddatlarda taqdim etilmasa, vaqtinchalik yashashga ruxsatnoma berilmasligi yoki avval berilgan ruxsatnoma bekor qilinishi mumkin.
Uzrli sabablarga ko‘ra hujjatlarni topshirish muddatlari buzilsa, Rossiya FMXning hududiy idorasiga muddatlarni uzaytirish to‘g‘risida yozma ravishda ariza va ko‘rsatilgan sabablarni tasdiqlaydigan hujjatlar bilan murojaat etish zarur.
Vaqtinchalik yashash uchun ruxsatnoma, ariza qabul qilingan kundan boshlab oltmish kundan kechiktirmay beriladi. Vaqtincha yashash uchun ruxsatnoma berishga rad javobi bo‘lsa, bu haqida tegishli xabarnoma topshiriladi.
4. Yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tish
Vaqtinchalik yashashga ruxsatnoma yoki yashash guvohnomasi olingandan so‘ng, xorijiy fuqaro 7 ish kuni ichida yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tishi shart. Yashash joyi buyicha ro‘yxatdan o‘tish to‘g‘risidagi ariza har bir shaxs uchun alohida 2 nusxada tuziladi. 18 yoshga to‘lmagan shaxslarning ro‘yxatdan o‘tish to‘g‘risidagi arizalari ularning nomidan ota-onasi yoki qonuniy vakillari tomonidan taqdim etiladi. Ro‘yxatdan o‘tish to‘g‘risidagi ariza bilan birga quyidagilar topshiriladi:
a) shaxsini tasdiqlovchi hujjat;
b) yashash guvohnomasi yoki vaqtinchalik yashash uchun berilgan ruxsatnoma;
v) uy-joydan foydalanish huquqini beruvchi hujjat (shartnoma, shaxsiy mulkka ega bo‘lish to‘g‘risida guvohnoma yoki boshqa hujjatlar) va uning o‘rnatilgan tartibda tasdiqlangan nusxasi;
g) davlat bojini to‘laganligi haqida hujjat.
Hujjatlar to‘liq topshirilmasa yoki uni to‘ldirishda xatoliklarga yo‘l qo‘yilsa, hujjatlar qaytarib beriladi va shaxs ro‘yxatdan o‘tkazilmaydi. Fuqaro, vaqtinchalik yashash uchun berilgan ruxsatnomada ko‘rsatilgandan ortiq muddatga vaqtinchalik ro‘yxatdan o‘tkazilmaydi. Yangi yashash joyiga vaqtincha ro‘yxatdan o‘tkazish, avvalgi ro‘yxatdan o‘tgan joyidan qayddan chiqarilganidan so‘ng amalga oshiriladi.
5. Yashayotganligini tasdiqlash to‘g‘risida xabar berish
Rossiya Federatsiyasida vaqtincha yoki doimiy yashayotgan xorijiy fuqaro har yili Rossiya FMX hududiy idorasiga o‘zining shu erda yashayotganligini tasdiqlovchi xabarnoma taqdim etishi shart.
Mazkur xabarnomani, vaqtincha yoki doimiy yashovchi xorijiy fuqaro yashashiga ruxsatnoma olgan kundan yoki avvalgi xabarnomani taqdim etgan kundan boshlab bir yil o‘tgandan so‘ng ikki oy muddat ichida shaxsan o‘zi taqdim etadi. Uzrli sabablar mavjudligini tasdiqlovchi hujjatlar bo‘lsa, xabarnoma kechiktirib topshirilishi mumkin, lekin olti oydan oshmasligi lozim.
Xabarnomaga quyidagilar ilova etiladi: daromadlar haqidagi ma’lumotnoma, soliq deklaratsiyasidan nusxa yoki navbatdagi yil uchun daromadlar miqdori va manbaini tasdiqlovchi boshqa hujjatlar, agar ikki oy muddatdan o‘tib ketsa, uzrli sabablar mavjudligini tasdiqlovchi hujjatlar ham taqdim etiladi.
Shuni yodda tutish lozim, xabarnomaning qabul qilinganligi, hududiy FMX mas’ul xodimi yoki federal pochta aloqasi xizmati xodimi tomonidan xabarnomaga hamda uning xorijiy fuqaroda qoladigan, qirqib beriladigan qismiga qo‘yilgan imzosi bilan tasdiqlanadi.
Agar qo‘shimcha savollar tug‘ilsa, turar joyigizga yaqin bo‘lgan Rossiya Federal Migratsiya xizmatining hududiy idorasiga murojaat etishingiz mumkin.
Rossiyaga doimiy yashash, 6 oydan uzoq muddatga o‘qish yoki ishlashga ketgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolariga, O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi konsullik muassasalarida ro‘yxatdan o‘tish tavsiya etiladi.
Xorijiy davlatlarda doimiy yashovchi O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari pasportlarini almashtirish yoki yo‘qotib qo‘ygan pasport o‘rniga yangisini olish uchun O‘zbekiston Respublikasining ushbu davlatdagi konsullik muassasasiga murojaat etadilar. Xorijga vaqtincha yashash yoki ishlash uchun borganlarga esa pasportlarini yo‘qotib qo‘yganlarida yoki pasportlarining amal qilish muddati tugaganda konsullik muassasalari tomonidan o‘rnatigan tartibda O‘zbekiston Respublikasiga qaytish guvohnomasi rasmiylashtirib beriladi.

• 4650 количество просмотров
Дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Узбекистан за рубежом осуществляют учет и регистрацию граждан Республики Узбекистан, находящихся за рубежом на территории их консульского округа.
Регистрации подлежат граждане Узбекистана, временно или постоянно проживающие за границей.
1. Получение миграционной карты
При въезде в Российскую Федерацию, иностранный гражданин на границе обязан получить и заполнить бланк миграционной карты, подтверждающий право на временное пребывание в стране. Бланки миграционной карты выдаются бесплатно должностными лицами пограничной службы, заполняются на русском языке, если гражданин не владеет русским языком, допускается заполнение латинскими буквами в соответствии с паспортом.
2. Обязательность регистрации по месту жительства
• Временно проживающие в Российской Федерации иностранные граждане обязаны в течение 7 рабочих дней со дня прибытия на место пребывания уведомить территориальный орган ФМС России о прибытии на место пребывания.
• Не подлежат учету по месту пребывания иностранные граждане, прибывшие в Российскую Федерацию, на срок не более 7 дней.
• Все процедуры по постановке на учет и снятия с учета возлагаются на принимающую сторону.
• Для постановки на учет по месту пребывания гражданин предоставляет принимающей стороне документ, удостоверяющий его личность, а также миграционную карту. В качестве принимающей стороны может выступать любое физическое или юридическое лицо (любой российский гражданин, либо организация).
• Принимающая сторона заполняет бланк уведомления о прибытии на место пребывания и в течение трех рабочих дней со дня прибытия представляет заполненный бланк уведомления в территориальный орган ФМС России либо в отделение почтовой связи.
• Если принимающая сторона по уважительным причинам не может самостоятельно предоставить уведомление для постановки на учет, это уведомление может быть принято непосредственно от гражданина.
• Территориальный орган ФМС России либо отделение почтовой связи, принявшие уведомление о прибытии, проверяют правильность его заполнения и сразу же проставляют отметку о приеме уведомления в отрывной части бланка. Данная отметка является подтверждением о выполнении обязанностей по постановке на учет по месту пребывания.
• При убытии принимающая сторона обязана предоставить отрывную часть уведомления в территориальный орган ФМС России непосредственно или путем отправления по почте.
3. Получение разрешения на временное проживание
Для получения разрешения на временное проживание, гражданину необходимо обратиться в территориальный орган ФМС России и подать:
1) заявление о выдаче разрешения на временное проживание;
2) документ, удостоверяющий личность (паспорт или удостоверение для лица без гражданства);
3) миграционную карту с отметкой органа пограничного контроля о въезде в Российскую Федерацию или с отметкой территориального органа ФМС России о выдаче миграционной карты;
4) квитанцию об уплате государственной пошлины в размере 400 рублей.
В течение 30 суток со дня подачи заявления о выдаче разрешения на временное проживание необходимо представить в территориальный орган ФМС России документы, подтверждающие отсутствие заболевания наркоманией и инфекционных заболеваний, которые представляют опасность для окружающих, а также сертификат об отсутствии вируса иммунодефицита человека (ВИЧ-инфекции).
• Кроме этого, в течение 1 года, со дня въезда в Российскую Федерацию необходимо представить в территориальный орган ФМС России свидетельство о постановке на учет в налоговом органе.
• В случае не представления указанных документов в установленные сроки возможен отказ в выдаче разрешения на временное проживание либо аннулирование ранее выданного разрешения.
• При нарушении сроков подачи документов по уважительным причинам необходимо обратиться в территориальный орган ФМС России по месту пребывания с письменным заявлением об их продлении и представить документальное подтверждение с указанием причин.
• Разрешение на временное проживание выдается не позднее чем через 60 суток со дня принятия заявления. В случае отказа в выдаче разрешения на временное проживание выдается соответствующее уведомление.
4. Регистрация по месту жительства
После получения разрешения на временное проживание либо вида на жительство иностранный гражданин обязан зарегистрироваться по месту жительства в течение 7 рабочих дней. Заявление о регистрации составляется в двух экземплярах и заполняется на каждого человека, подлежащего регистрации по месту жительства. Заявление о регистрации граждан, не достигших 18-летнего возраста, подается от их имени родителями или их законными представителями. Одновременно с заявлением о регистрации представляется:
а) документ, удостоверяющий личность;
б) вид на жительство или разрешение на временное проживание;
в) документы, подтверждающие право пользования жилым помещением (договор, свидетельство о праве собственности либо иной документ) и его надлежащие заверенная копия;
г) документ об уплате государственной пошлины.
• При отсутствии необходимых и (или) должным образом оформленных документов, представленные документы возвращаются и регистрация их не производится. Временно проживающим гражданам регистрация по месту жительства оформляется на срок не более срока действия разрешения на временное проживание. Регистрация по новому месту жительства временно проживающего осуществляется только после снятия с регистрационного учета по прежнему месту жительства.
5. Уведомление о подтверждении своего проживания
• Временно проживающий либо постоянно проживающий иностранный гражданин, обязан ежегодно подавать в территориальный орган ФМС России уведомление о подтверждении своего проживания в Российской Федерации.
• Временно или постоянно проживающие иностранные граждане подают уведомление лично в течение 2-х месяцев со дня истечения очередного года со дня получения разрешения на проживание или со дня подачи предыдущего уведомления. При наличии документально подтвержденных уважительных причин, уведомление может быть подано в более поздний срок, но не позднее 6 месяцев.
• К уведомлению прилагаются: справка о доходах, копия налоговой декларации или иной документ, подтверждающий размер и источник дохода за очередной год, а также подтверждающие документы в случае превышения двухмесячного срока.
• Важно знать, что прием уведомления подтверждается подписью должностного лица территориального органа ФМС России или сотрудника организации федеральной почтовой связи на бланке уведомления и на отрывной части бланка, остающейся у иностранного гражданина.
• Если у Вас возникнут дополнительные вопросы, обращайтесь в ближайшее территориальное подразделение Федеральной миграционной службы России.
• Гражданам Республики Узбекистан, выехавшим на постоянное место жительство, а также на учёбу или на работу за границу на срок более 6 месяцев, рекомендуется встать на консульский учет в консульских учреждениях Республики Узбекистан за рубежом.
• Граждане Республики Узбекистан, выехавшие на временное жительство за границу и пожелавшие остаться проживать постоянно, для оформления разрешения на постоянное место жительство обращаются в консульские учреждения Республики Узбекистан за рубежом.
• Граждане Республики Узбекистан, постоянно проживающие за границей, для обмена или получения новых паспортов взамен утраченного, обращаются в консульские учреждения Республики Узбекистан за рубежом, а выехавшим за границу на временное жительство при утере паспорта или истечения срока его действия консульским учреждением оформляется свидетельство на возвращение в Республику Узбекистан.
! В случае совершении в отношении Вас правонарушения, Вы имеете право сообщить об этом в ближайшее дипломатическое представительство Узбекистана.