• 7639 marta o'qildi
O‘simliklarning yangi navlari va hayvonlarning yangi zotlariga (selektsiya yutuqlariga) bo‘lgan huquqlar patent berilgan taqdirdagina muhofaza qilinadi.
Selektsiya yutug‘iga patent olish huquqini vujudga keltiradigan talablar hamda bunday patentni berish tartibi qonun bilan belgilab qo‘yiladi.
Selektsiya yutug‘ining patent egasi bo‘lmagan muallifi selektsiya yutug‘idan foydalanganlik uchun patentning amal qilish muddati davomida patent egasidan haq olish huquqiga ega.
• Selektsiya yutug‘i muallifiga to‘lanadigan haq miqdori va to‘lov shartlari u bilan patent egasi o‘rtasida tuziladigan shartnomada belgilab qo‘yiladi.
• Selektsiya yutug‘i patentining egasi selektsiya yutug‘idan qonunda belgilab qo‘yilgan doirada foydalanish bo‘yicha alohida huquqqa egadir.
Selektsiya yutug‘i patentining egasi o‘simlikning tegishli navi yoki hayvonlarning tegishli zotini patentning amal qilish muddati davomida ularni ro‘yxatga olish vaqtida tuzilgan nav yoki zot tavsifida aytib o‘tilgan belgilar saqlab qolinadigan tarzda asrashi shart.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi selektsiya yutuqlarini huquqiy muhofaza qilish sohasidagi yagona davlat siyosatining amalga oshirilishini ta’minlaydi.
Agar urug‘lik, navning ko‘chat materiali yoki zotning nasl materiali patent berish haqidagi talabnoma topshirilgan sanadan e’tiboran:
• O‘zbekiston Respublikasi hududida — kamida 1 yil oldin;
• boshqa davlat hududida — kamida 4 yil yoki, agar tok, yog‘ochbop, manzarali, mevali daraxtlar va o‘rmon daraxtlarining navlariga taalluqli bo‘lsa, kamida olti yil oldin muallif, uning merosxo‘ri tomonidan yoxud ularning roziligi bilan sotilmagan va foydalanish uchun boshqa shaxslarga berilmagan bo‘lsa, yangilik hisoblanadi.

• 7641 количество просмотров
Права на новые сорта растений и новые породы животных (селекционные достижения) охраняются при условии выдачи патента.
Требования, при которых возникает право на получения патента, и порядок выдачи патента на селекционные достижения устанавливаются законом.
Автор селекционного достижения, не являющийся патентообладателем, имеет в течение срока действия патента право на получение вознаграждения от патентообладателя за использование селекционного достижения.
• Размер и условия выплаты вознаграждения автору селекционного достижения определяются договором, заключенным между ним и патентообладателем.
• Обладателю патента на селекционное достижение принадлежит исключительное право на использование этого достижения в пределах, установленных законом.
Обладатель патента на селекционное достижение обязан поддерживать соответствующий сорт растения или соответствующую породу животных в течение срока действия патента таким образом, чтобы сохранялись признаки, указанные в описании сорта или породы, составленном при их регистрации.
Министерство юстиции Республики Узбекистан обеспечивает реализацию единой государственной политики в области правовой охраны селекционных достижений.
Селекционное достижение считается новым, если на дату подачи заявки на выдачу патента семена, посадочный материал сорта или племенной материал породы не продавались и не передавались другим лицам автором, его наследником или с их согласия для использования:
• на территории Республики Узбекистан — ранее, чем за 1 год до этой даты;
• на территории другого государства — ранее, чем за 4 года или, если это касается винограда, древесных, декоративных, плодовых культур и лесных пород, — ранее, чем за 6 лет до указанной даты.