• 2961 marta o'qildi
Qarorga ko‘ra, “Zangiota-2” shifoxonasi faoliyati tugatilib, uning o‘rnida davlat muassasasi shaklidagi 500 o‘rniga mo‘ljallangan Toshkent shahar bolalar ko‘p tarmoqli shifoxonasi (Bolalar shifoxonasi) tashkil etiladi.
Bolalar shifoxonasining asosiy vazifalari quyidagilar etib belgilandi:
• 18 yoshgacha bo‘lgan bolalarda zarur tibbiy tekshiruvlarni o‘tkazish, ularga yuqori malakali tibbiy-konsulьtativ hamda ixtisoslashtirilgan statsionar yordamini ko‘rsatish;
• tuman tibbiyot birlashmalariga amaliy-metodik yordam berish;
• Toshkent shahar tibbiyot muassasalari amaliyotiga zamonaviy tibbiyot texnologiyalari va boshqaruv usullarini joriy etishda ko‘maklashish;
• tibbiyot xodimlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirishda ishtirok etish.
2024-yil 1 sentyabrgacha Bolalar shifoxonasining bino va inshootlarida zarur qurilish hamda ta’mirlash ishlarini o‘tkazish orqali uni bolalarga tibbiy yordam ko‘rsatishga moslashtiriladi.

• 3149 количество просмотров
Принято Постановление Правительства «Об организации Детской многопрофильной больницы города Ташкента» (№446 от 24.07.2024 года)
Согласно Постановлению, деятельность больницы «Зангиота-2»  будет прекращена, а на ее месте будет создана Детская многопрофильная больница города Ташкента (Детская больница), рассчитанная на 500 койко-мест в форме государственного учреждения.
Основными задачами Детской больницы были определены:
• проведение необходимых медицинских осмотров детей до 18 лет, оказание им высококвалифицированной медико-консультативной и специализированной стационарной помощи;
• оказание практико-методической помощи районным медицинским объединениям;
• содействие внедрению современных медицинских технологий и методов управления в практику медицинских учреждений города Ташкента;
• участие в подготовке, переподготовке и повышении квалификации медицинских работников.
Здания и сооружения Детской больницы адаптированы  для оказания медицинской помощи детям путем проведения необходимых строительных и ремонтных работ.