Shahar yo‘lovchilar transportidan (taksidan tashqari) bepul foydalanish huquqi
• 1941—1945-yillardagi urush davrida front ortida fidokorona mehnati va benuqson harbiy xizmati uchun orden va medallar bilan taqdirlangan shaxslar;
• Afg‘oniston Respublikasida va boshqa mamlakatlarning hududidagi jangovar harakatlarda qatnashgan sobiq baynalminalchi jangchilar jumlasidan bo‘lmish fuqarolar;
• haqiqiy muddatli harbiy xizmatni o‘tayotgan harbiy xizmatchilar va kontrakt bo‘yicha oddiy askarlar hamda serjantlar tarkibidagi harbiy xizmatchilar;
• «O‘zbekiston Respublikasi faxriy donori» ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan shaxslar;
• Chernobilь AES halokati oqibatida nurlanish kasalligiga chalingan va uni boshdan kechirgan shaxslar;
• o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz keksalar, yolg‘iz yashovchi keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslar;
• nogironligi bo‘lgan ko‘zi ojiz shaxslar uchun va nogironligi bo‘lgan ko‘zi ojiz shaxsga safarlarda hamrohlik qiluvchi shaxs uchun saqlab qolinsin.
Quyidagilarni tashish bepul amalga oshiriladi
• 7 yoshgacha bo‘lgan bolalarni;
• hajmi 60 sm x 40 sm x 20 sm va og‘irligi 20 kilogrammdan ortiq bo‘lmagan qo‘l yukini va musiqa asbobini;
• 150 santimetrgacha uzunlikdagi buyumlarni;
• qafasga solingan mayda hayvonlar va parrandalarni;
• aravachani (bolalar, nogironligi bo‘lgan shaxslar va boshqalarning aravachalarini);
• mayda bog‘dorchilik inventarini;
• bolalar chanalarini.
O‘lchami ko‘rsatilgan eng katta hajmlarning hatto bittasidan ortiq bo‘lgan bagaj belgilangan parametrlarga nomuvofiq hisoblanadi hamda uni tashish uchun qo‘shimcha to‘lov undirilishi mumkin.

• 17088 количество просмотров
Пенсионеры в Кузбассе смогут ездить на общественном транспорте бесплатно —  Новости Новокузнецка сегодня, новости дня, последние новости
Бесплатно пользоваться городским пассажирским транспортом (кроме такси) могут:
• участникам войны 1941—1945 годов из числа военнослужащих;
• инвалидам войны 1941—1945 годов и лицу, сопровождающему в поездках инвалида войны I группы;
• лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы войны 1941—1945 годов;
• гражданам из числа бывших военнослужащих-интернационалистов, принимавших участие в боевых действиях в Республике Афганистан и на территории других стран;
• военнослужащим действительной срочной военной службы и военнослужащим по контракту рядового и сержантского составов;
• лицам, награжденным нагрудным знаком «Ўзбекистон Республикаси фахрий донори»;
• лицам, заболевшим и перенесшим лучевую болезнь, вызванную последствиями аварии на Чернобыльской АЭС;
• одиноким престарелым, одиноко проживающим престарелым и лицам с инвалидностью, нуждающимся в постороннем уходе;
• лицам с инвалидностью-слепым и лицу, сопровождающему в поездках лицо с инвалидностью-слепого.
Перевозка нижеперечисленных осуществляется бесплатно:
• детей в возрасте до 7 лет;
• ручной клади (упакованные для перевозки вещи) и музыкальных инструментов размером до 60 см х 40 см х 20 см и весом не более 20 кг;
• длинномерных предметов до 150 см;
• мелких животных и птиц в клетках;
• детской, инвалидной другой специальной коляски;
• мелкого садового инвентаря;
• детских санок.
Если габариты превышают хотя бы один из этих показателей, то он считается не соответствующим установленным параметрам, и за его перевозку может взиматься дополнительная плата.