• 1262 marta o'qildi
Adliya vazirligi Donor qoni va uning tarkibiy qismlarini zarurat bo‘lganda, donorning o‘ziga ishlatilishini ko‘zlab topshirish (autodonorlik) tartibi haqidagi nizomni davlat ro‘yxatdan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami: 3763, 28.01.2026-y.).
Nizomga ko‘ra, autodonorlik quyidagi hollarda amalga oshiriladi:
▪️ donorga allogen qon (begona qon) quyishning imkoni mavjud bo‘lmasa;
▪️ donorning qon guruhi kam uchraydigan bo‘lsa;
▪️ donor yoki uning qonuniy vakili allogen qon (begona qon) quyishni rad etsa.
Autodonorlik donorning jarrohlik amaliyoti o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan tibbiyot muassasalarida donor yoki uning qonuniy vakilining yozma roziligi asosida bepul amalga oshiriladi.
Autodonorlikdan oldin donorning qoni laboratoriya tekshiruvlaridan o‘tkaziladi.
✔️ Autodonorlik quyidagi davrlardan birida amalga oshiriladi:
▫️ jarrohlik amaliyotidan oldin (ko‘pi bilan 30 kun oldin);
▫️ jarrohlik amaliyotiga tayyorgarlik jarayonida (1-2 soat oldin);
▫️ jarrohlik amaliyoti davomida (donor yoki uning qonuniy vakilining yozma roziligi oldindan olinganda).
Donorda OIV (OITS) infektsiya, B yoki C virus markerlari, zaxm kasalligi hamda gematokrit ko‘rsatkichi 25 foizdan kamligi aniqlansa autodonorlikka yo‘l qo‘yilmaydi.

• 1266 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало в государственном реестре Положение о порядке заготовки донорской крови и её компонентов с целью использования при необходимости самому донору (аутодонорство) (регистрационный № 3763 от 28.01.2026 г.).
Согласно Положению, аутодонорство осуществляется в следующих случаях:
▪️ при отсутствии возможности переливания аллогенной крови (чужой крови) донору;
▪️ если группа крови донора является редкой;
▪️ если донор либо его законный представитель отказывается от переливания аллогенной крови (чужой крови).
Аутодонорство проводится бесплатно в медицинских учреждениях, где планируется проведение хирургического вмешательства донору, на основании письменного согласия донора либо его законного представителя.
Перед проведением аутодонорства кровь донора проходит лабораторные исследования.
✔️ Аутодонорство осуществляется в один из следующих периодов:
▫️ до хирургического вмешательства (не более чем за 30 дней);
▫️ в процессе подготовки к хирургическому вмешательству (за 1–2 часа до операции);
▫️ во время хирургического вмешательства (при условии предварительного получения письменного согласия донора либо его законного представителя).
❌ Аутодонорство не допускается, если у донора выявлены ВИЧ-инфекция (СПИД), маркеры вирусных гепатитов B или C, сифилис, а также при уровне гематокрита ниже 25 процентов.