• 3661 marta o'qildi
Qaror bilan “Ijtimoiy reestrga kiritilgan oilalarga bolalar nafaqasi va moddiy yordamni tayinlash va to‘lash tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Ariza beruvchi bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam tayinlashni so‘rab davlat xizmatlari markazi yoki ijtimoiy xodim orqali murojaat qiladi.
Shuningdek, “YaMIH” AT, YaIDXP yoki “Ijtimoiy karta” mobil ilovasi orqali mustaqil ravishda ham ariza berish mumkin.
Bunda har bir oila tomonidan bolalar nafaqasi va moddiy yordam uchun murojaat qilish 1 oyda 1-marta amalga oshiriladi.
Oyning 16-sanasiga qadar taqdim etilgan arizalar murojaat qilingan oyda, 16-sanada va undan keyin taqdim etilgan murojaatlar keyingi oyda ko‘rib chiqiladi.
Bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam uni tayinlashni rad etish uchun asoslar aniqlanmaganda ariza ko‘rib chiqilgan oydan keyingi oydan “Yagona reestr” ATda avtomatik tarzda tayinlanadi va to‘lanadi.
Nafaqa va moddiy yordam “davlat ta’minotidagi oila” va “kambag‘al oila” toifasidagi oilalarga ular mazkur toifadan chiqquniga qadar, “kambag‘allik chegarasidagi oila” toifasidagi oilalarga ular mazkur toifaga o‘tkazilgan (kiritilgan) oydan keyingi 6 oy uchun tayinlanadi.
Bolalar nafaqasi va moddiy yordam miqdori qonunchilik bilan belgilanadi. Bunda:
✅ “davlat ta’minotidagi oila” yoki “kambag‘al oila” toifasidan chiqarilgan holda “kambag‘allik chegarasidagi oila” toifasiga o‘tkazilgan oilaga qo‘shimcha ariza talab etmagan holda, oila a’zolarining har biriga to‘g‘ri keladigan o‘rtacha oylik daromadi minimal iste’mol xarajatlarining:
♦ 1 baravaridan – 1,25 baravarigacha bo‘lganda qonunchilikda belgilangan bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam miqdorining 75 foizi miqdorida;
♦ 1,25 baravaridan – 1,5 baravarigacha bo‘lganda qonunchilikda belgilangan bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam miqdorining 50 foizi miqdorida tayinlanadi va to‘lanadi.

• 3667 количество просмотров
Постановлением утверждено Положение «О порядке назначения и выплаты детских пособий и материальной помощи семьям, включённым в Социальный реестр».
Заявитель для назначения детского пособия или материальной помощи обращается через центры государственных услуг либо через социального работника.
Также подать заявление можно самостоятельно через АТ «ЯМИҲ», ЕПИГУ (ЯИДХП) либо мобильное приложение «Ижтимоий карта».
При этом каждая семья вправе обращаться за назначением детского пособия и материальной помощи один раз в месяц.
Заявления, поданные до 16-го числа текущего месяца, рассматриваются в месяце обращения, а заявления, поданные 16-го числа и позже, — в следующем месяце.
Детское пособие или материальная помощь, при отсутствии оснований для отказа в назначении, автоматически назначаются и выплачиваются в АТ «Единый реестр» со следующего месяца после месяца рассмотрения заявления.
Пособие и материальная помощь назначаются:
• семьям категорий «семья на государственном обеспечении» и «малоимущая семья» — до момента выхода из соответствующей категории;
• семьям категории «семья на границе бедности» — на 6 месяцев, начиная с месяца, следующего за месяцем перевода (включения) в данную категорию.
Размеры детского пособия и материальной помощи устанавливаются законодательством. При этом:
✅ семье, которая была исключена из категорий «семья на государственном обеспечении» или «малоимущая семья» и переведена в категорию «семья на границе бедности», без подачи дополнительного заявления, при среднемесячном доходе на каждого члена семьи в размере минимальных потребительских расходов:
от 1 до 1,25 раза — назначается и выплачивается 75 % от установленного законодательством размера детского пособия или материальной помощи;
от 1,25 до 1,5 раза — назначается и выплачивается 50 % от установленного законодательством размера детского пособия или материальной помощи.