• 2407 marta o'qildi
“Suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–47-son, 05.02.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini etishtirishda suv tejovchi texnologiyalarni joriy etishni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning quyidagi tartibi joriy qilinadi:
✅ 2027-yildan har yili suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq stavkasi va subsidiyalar sug‘oriladigan er maydonlarining suv bilan ta’minlanganlik holatidan kelib chiqib belgilanadi:
♦ suv bilan barqaror ta’minlanmagan hududda joylashgan sug‘oriladigan er maydonlarida suv tejovchi texnologiyalar  joriy qilinganda, ajratiladigan subsidiyalarga 1,25 oshiruvchi koeffitsient qo‘llagan holda hisoblanadi;
♦ suv bilan barqaror ta’minlangan hududda joylashgan sug‘oriladigan er maydonlarida suv tejovchi texnologiyalar joriy qilinmaganda, suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq stavkasi 2 barobar oshirilgan miqdorda qo‘llaniladi.
✔️ 2027-yildan sholi etishtiriladigan maydonlarning suvning kirish qismi hamda baliqchilik xo‘jaligi tashkil qilingan er maydonlarining suvning kirish va chiqish qismiga tadbirkorlar o‘z mablag‘laridan “aqlli” suv o‘lchash va hisoblash vositalarini o‘rnatishi majburiy etib belgilanadi.
Bunda “aqlli” suv o‘lchash va hisoblash vositalari o‘rnatilmaganda suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq stavkasi 2 barobarga oshirilgan miqdorda hisoblanadi.
Suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish tizimini takomillashtiriladi
Qarorga ko‘ra, 2026-yil 1 oktyabrdan suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilishda ta’minotchi korxonalar va mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan suv tejovchi texnologiyalarning nasos va filьtr qurilmalarini raqamli QR-kodli maxsus yorliqlangan belgi ostida ishlab chiqarish va sun’iy yo‘ldosh kuzatuv tizimi (GPS treker)ni o‘rnatish tartibi joriy etiladi.
2026-yil 1 oktyabrdan suv tejovchi texnologiyalarni o‘rnatish ishlari majburiy tartibda tasdiqlangan minimal talab va me’yorlar asosida amalga oshiriladi.
2026-yil 1 oktyabrdan suv tejovchi texnologiyalarni bank kreditlarini olmasdan o‘z mablag‘lari hisobidan joriy qiladigan tashabbuskorlarga subsidiya ajratishning quyidagi yangi tizimi joriy etiladi:
♦ loyiha tashabbuskori tomonidan suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish uchun qo‘yiladigan minimal talab va me’yorlar doirasida loyiha-smeta hujjatlari ishlab chiqiladi;
♦ ishlab chiqilgan loyiha-smeta hujjatlari hamda loyihani amalga oshirish bo‘yicha ta’minotchi korxona bilan tuzilgan shartnoma, ushbu texnologiyalar uchun belgilangan tartibda hisob-kitob qilingan subsidiyaning 50 foizini Agrar sohada to‘lovlar agentligi tomonidan oldindan ajratishga asos bo‘ladi;
♦ suv tejovchi texnologiyalar loyiha-smeta hujjatlariga muvofiq o‘rnatilib, foydalanishga topshirilganidan so‘ng hisob-kitob qilingan subsidiya mablag‘larining qolgan 50 foizi loyiha tashabbuskoriga to‘lab beriladi;
♦ subsidiyaning dastlabki 50 foizi to‘lab berilganidan so‘ng ikki oy muddat ichida texnologiyalar o‘rnatilib ishga tushirilmaganda, ajratilgan subsidiyalar belgilangan tartibda qaytariladi.

• 2430 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по повышению эффективности использования водных ресурсов» (№ ПП–47 от 05.02.2026).
Согласно постановлению, вводится следующий порядок государственной поддержки внедрения водосберегающих технологий при производстве сельскохозяйственной продукции:
С 2027 года ставки налога за пользование водными ресурсами и субсидии ежегодно будут устанавливаться исходя из уровня обеспеченности оросимых земель водными ресурсами:
♦ при внедрении водосберегающих технологий на оросимых землях, расположенных в регионах с нестабильным водообеспечением, субсидии рассчитываются с применением повышающего коэффициента 1,25;
♦ на оросимых землях, расположенных в регионах со стабильным водообеспечением, при отсутствии внедрения водосберегающих технологий ставка налога за пользование водными ресурсами применяется в двукратном размере.
✔️ С 2027 года для предпринимателей становится обязательной установка за счёт собственных средств «умных» приборов учёта и измерения воды:
• на входе воды на площадях, где выращивается рис;
• на входе и выходе воды на земельных участках, где организовано рыбоводческое хозяйство.
При отсутствии установки «умных» приборов учёта и измерения воды ставка налога за пользование водными ресурсами рассчитывается в двукратном размере.
Будет усовершенствована система внедрения водосберегающих технологий
✅ В соответствии с постановлением, с 1 октября 2026 года при внедрении водосберегающих технологий вводится порядок, предусматривающий:
• производство насосных и фильтрующих устройств для водосберегающих технологий поставляющими организациями и местными производителями под специальной маркировкой с цифровым QR-кодом;
• обязательную установку системы спутникового мониторинга (GPS-трекера).
С 1 октября 2026 года работы по установке водосберегающих технологий будут осуществляться в обязательном порядке на основе утверждённых минимальных требований и нормативов.
Также с 1 октября 2026 года вводится новая система предоставления субсидий для инициативных лиц, внедряющих водосберегающие технологии за счёт собственных средств без привлечения банковских кредитов:
♦ в рамках минимальных требований и нормативов разрабатывается проектно-сметная документация на внедрение водосберегающих технологий;
♦ разработанная проектно-сметная документация и договор, заключённый с поставляющей организацией на реализацию проекта, являются основанием для предварительного выделения 50 % рассчитанной субсидии Агентством по выплатам в аграрной сфере;
♦ после установки водосберегающих технологий в соответствии с проектно-сметной документацией и ввода их в эксплуатацию оставшиеся 50 % суммы субсидии выплачиваются инициатору проекта;
♦ в случае если технологии не будут установлены и введены в эксплуатацию в течение двух месяцев после выплаты первоначальных 50 % субсидии, выделенные средства подлежат возврату в установленном порядке.