• 1125 marta o'qildi
Hukumat qarori (85-son, 28.02.2026-y.) bilan “Atrof-muhitga ta’sir ko‘rsatish bo‘yicha I va II toifalarga mansub sanoat korxonalarining atrof tabiiy muhitga ta’sirini kamaytirish harakatlarini rag‘batlantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Qarorga ko‘ra, sanoat korxonalarining atrof tabiiy muhitga ta’sirini kamaytirish harakatlari quyidagi tartibda rag‘batlantiriladi:
✅ 1-bosqichda - atmosfera havosi ifloslanishi fon monitoringi stantsiyasini (monitoring stantsiyasi) o‘rnatgan sanoat korxonasiga:
➖ tabiatga zarar etkazish bo‘yicha kompensatsiya to‘lovlaridan shakllangan qarzdorlikdan voz kechiladi;
➖ tabiatga zarar etkazish bo‘yicha respublika byudjetiga yo‘naltiriladigan kompensatsiya to‘lovlarining 50 foizi 2 yil davomida qaytariladi;
✅ 2-bosqichda - monitoring stantsiyasini o‘rnatgan sanoat korxonasi kelgusi 1 yil davomida chang-gaz va lokal oqova suv tozalash uskunalarini o‘rnatganda, tabiatga zarar etkazish bo‘yicha respublika byudjetiga yo‘naltiriladigan kompensatsiya to‘lovlarining 70 foizi 2 yil davomida qaytariladi.
Sanoat korxonasi monitoring stantsiyasi, chang-gaz va (yoki) lokal oqova suv tozalash uskunasini o‘rnatgani to‘g‘risida Davlat xizmatlari markazlari yoki YaIDXP (my.gov.uz) orqali Ekologiya qo‘mitasiga xabarnoma yuboradi.
Xabarnoma va unga ilova qilingan hujjatlar Ekologiya qo‘mitasi tomonidan xabarnoma kelib tushgan kundan boshlab 15 ish kunidan oshmagan muddatda ko‘rib chiqiladi.
O‘rganib chiqish natijasi bo‘yicha sanoat korxonasini rag‘batlantirish to‘g‘risida Ekologiya qo‘mitasining xulosasi rasmiylashtiriladi.

• 1124 количество просмотров
Постановлением Правительства №85 от 28.02.2026 утверждено Положение «О порядке стимулирования мер по снижению воздействия на окружающую природную среду промышленными предприятиями, относящимися к I и II категориям воздействия на окружающую среду».
Согласно постановлению, меры по снижению воздействия промышленными предприятиями на окружающую природную среду стимулируются в следующем порядке:
1-й этап – для промышленного предприятия, установившего станцию фонового мониторинга загрязнения атмосферного воздуха (мониторинговую станцию):
➖ списывается задолженность по компенсационным платежам за причинение вреда природе;
➖ 50% компенсационных платежей за причинение вреда природе, направляемых в республиканский бюджет, возвращаются в течение 2 лет.
2-й этап – если предприятие, установившее мониторинговую станцию, в течение следующего 1 года устанавливает пылегазоочистные и локальные очистные сооружения сточных вод, то 70% компенсационных платежей, направляемых в республиканский бюджет, возвращаются в течение 2 лет.
Промышленное предприятие направляет уведомление об установке мониторинговой станции, пылегазоочистного и (или) локального очистного оборудования в Комитет по экологии через Центры государственных услуг или портал ЕПИГУ (my.gov.uz).
Уведомление и приложенные к нему документы рассматриваются Комитетом по экологии в срок не более 15 рабочих дней со дня их поступления.
По результатам рассмотрения оформляется заключение Комитета по экологии о стимулировании промышленного предприятия.