• 1313 marta o'qildi
“Aholini uy-joy bilan ta’minlash ishlarini jadallashtirish va ko‘p kvartirali uylar qurilishini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF–29-son, 24.02.2026-y.) qabul qilindi.
Quyidagilar ushbu Farmonning asosiy maqsadlari etib belgilandi, jumladan:
► uy-joy qurilishini rag‘batlantirish va uy-joyga bo‘lgan huquqni amalga oshirish uchun shart-sharoitlar yaratishga doir konstitutsiyaviy norma talablarini bajarish;
► ko‘p kvartirali uylar bozorida talabga muvofiq takliflarni mutanosib ravishda oshirib borish;
► ko‘p kvartirali uylar qurilishida er ajratish va ruxsat berish tartib-taomillari jarayonlarini o‘z ichiga oluvchi investitsiya-qurilish davrining davomiyligini 1,5 baravargacha qisqartirish.
✅ Farmonga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda “Yangi O‘zbekiston” massivlari uchun yangi hududlarni tanlab olishning qonunchilikda belgilangan mezonlariga mos keladigan loyihalarga “Yangi O‘zbekiston” massivi maqomini berish orqali ularga amaldagi tartib-taomillar va moliyalashtirish manbalari tatbiq etiladi.
“Yangi O‘zbekiston” massivlarining yo‘l-transport infratuzilmalari loyihalarini ishlab chiqishda qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalari, energiya tejovchi uskunalar, muqobil issiqlik tizimlaridan keng foydalaniladi va “yashil” transport muhiti yaratiladi.
Ipoteka kreditlari orqali aholini uy-joy bilan ta’minlash takomillashtiriladi
Farmonga ko‘ra, “Toshkent Invest kompaniyasi” AJ va “Samarqand Invest kompaniyasi” AJ tajribasi asosida aktsiyadorlik jamiyati shaklida investitsiya kompaniyalari (Investitsiya kompaniyalari) tashkil etiladi.
☑️ Investitsiya kompaniyalari tadbirkorlar va davlat organlari o‘rtasida ko‘prik vazifasini bajaradi.
Bozor tamoyillariga asoslangan ipoteka kreditlari orqali aholini uy-joy bilan ta’minlash dasturi (Ipoteka dasturi) doirasida:
► ko‘p kvartirali uylardagi xonadonlarni sotib olish uchun subsidiya ajratiladigan fuqarolarning ijtimoiy mezonlarga muvofiqligini baholash jarayoni “subsidiya.idm.uz” dasturiy ta’minot tizimi orqali avtomatlashtirilgan holda inson omilisiz amalga oshiriladi;
► 2026-yil 1 apreldan byudjet resurslari hisobidan ipoteka kreditlari rasmiy daromad oladigan fuqarolar, shuningdek, joriy yilda oxirgi 1 yillik, 2027-yilda oxirgi 2 yillik va 2028-yildan boshlab oxirgi 3 yillik davr ichida ixtiyoriy ravishda ijtimoiy soliqni to‘liq to‘lagan o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarga ajratiladi.

• 1281 количество просмотров
Принят Указ Президента «О мерах по ускорению обеспечения населения жильём и эффективной организации строительства многоквартирных домов» (№ ПФ–29 от 24.02.2026 г.).
Основными целями данного Указа определены, в частности:
► выполнение требований конституционных норм по созданию условий для стимулирования жилищного строительства и реализации права граждан на жильё;
► обеспечение соразмерного увеличения предложения на рынке многоквартирного жилья в соответствии со спросом;
► сокращение продолжительности инвестиционно-строительного периода, включающего процессы выделения земельных участков и получения разрешений на строительство многоквартирных домов, до 1,5 раза.
✅ Согласно Указу, в Республике Каракалпакстан и областях проектам, соответствующим установленным законодательством критериям отбора новых территорий для массивов «Янги Ўзбекистон», будет присваиваться статус массива «Янги Ўзбекистон». К ним будут применяться действующие процедуры и источники финансирования.
При разработке проектов дорожно-транспортной инфраструктуры массивов «Янги Ўзбекистон» будет широко использоваться оборудование на основе возобновляемых источников энергии, энергосберегающие технологии, альтернативные системы отопления, а также будет формироваться «зелёная» транспортная среда.
Совершенствуется обеспечение населения жильём через ипотечные кредиты
Согласно Указу, на основе опыта АО «Toshkent Invest kompaniyasi» и АО «Samarqand Invest kompaniyasi» будут созданы инвестиционные компании в форме акционерных обществ.
☑️ Инвестиционные компании будут выполнять роль моста между предпринимателями и государственными органами.
В рамках программы обеспечения населения жильём через ипотечные кредиты, основанные на рыночных принципах:
► процесс оценки соответствия граждан социальным критериям для получения субсидии на покупку квартир в многоквартирных домах будет осуществляться автоматически, без человеческого фактора, через программную систему subsidiya.idm.uz;
► с 1 апреля 2026 года ипотечные кредиты за счёт бюджетных ресурсов будут предоставляться гражданам, имеющим официальный доход, а также самозанятым лицам, которые добровольно и полностью уплачивали социальный налог: