• 1241 marta o'qildi
“O‘zbekiston Respublikasining Kiberxavfsizlik strategiyasini belgilash va kiberjinoyatchilikning oldini olish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF–38-son, 10.03.2026-y.) qabul qilindi.
Farmon bilan O‘zbekiston Respublikasining 2026–2030-yillarga mo‘ljallangan kiberxavfsizlik strategiyasi tasdiqlandi.
Farmonga ko‘ra, 2026-yil 1 apreldan Adliya vazirligi, Energetika vazirligi hamda Soliq qo‘mitasida Kiberxavfsizlikni ta’minlash bo‘limi tashkil etiladi.
2026-yil 1 apreldan davlat organlari va tashkilotlari tomonidan byudjetdan tashqari jamg‘arma mablag‘lari hisobidan hamda byudjet parametrlari doirasida zarur mablag‘lar kiberxavfsizlikni ta’minlash masalalariga yo‘naltiriladi.
Davlat xavfsizlik xizmatining milliy axborot tizimlari va resurslarining zamonaviy kibertahdidlarga bardoshlilik darajasini oshirish maqsadida ularning kiberxavfsizlik borasidagi kamchiliklarini aniqlash bo‘yicha mustaqil ekspertlar ishtirokida tanlovlar o‘tkazib boriladi.
Mazkur tanlovlar Davlat xavfsizlik xizmati tomonidan belgilanadigan maxsus elektron platformada o‘tkaziladi.

• 1245 количество просмотров
Принят Указ Президента «Об определении стратегии кибербезопасности Республики Узбекистан и совершенствовании системы предотвращения киберпреступности» (№ УП–38 от 10.03.2026).
Указом утверждена Стратегия кибербезопасности Республики Узбекистан на 2026–2030 годы.
Согласно указу, с 1 апреля 2026 года в Министерстве юстиции, Министерстве энергетики и Налоговом комитете будут созданы подразделения по обеспечению кибербезопасности.
Также с 1 апреля 2026 года государственные органы и организации будут направлять необходимые средства на обеспечение кибербезопасности за счет внебюджетных фондов, а также в пределах бюджетных параметров.
Для повышения устойчивости национальных информационных систем и ресурсов к современным киберугрозам Служба государственной безопасности будет проводить конкурсы с участием независимых экспертов по выявлению уязвимостей и недостатков в сфере кибербезопасности.
Данные конкурсы будут проводиться на специальной электронной платформе, определяемой Службой государственной безопасности.