• 1029 marta o'qildi
Qonun (O‘RQ–1126-son, 27.03.2026-y.) bilan ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Ushbu Qonun bilan ayrim qonun hujjatlariga islomiy bank faoliyatini amalga oshirishning huquqiy asoslarini belgilovchi qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
✔️ Unga ko‘ra, bankning islomiy moliya operatsiyalari jumlasiga quyidagilar kiradi:
♦ foydani taqsimlash sharti asosida mijozni moliyalashtirish yoki pul mablag‘larini investitsiyaviy omonatlarga jalb etish;
♦ vakillik shartnomasi orqali pul mablag‘larini berish yoki investitsiyaviy omonatlarga jalb etish;
♦ tovarni nasiyaga sotish orqali mijozni moliyalashtirish;
♦ tovarlar uchun oldindan haq to‘lash orqali mijozni moliyalashtirish;
♦ birgalikdagi faoliyatni (sherikchilik) amalga oshirish yoki yuridik shaxslarning ustav kapitalida ishtirok etish orqali mijozni moliyalashtirish;
♦ mol-mulkni islomiy ijaraga berish (sotib olish huquqi bilan).
O‘zbekistonda bank faoliyatini amalga oshirishga ushbu Qonunda belgilangan tartibda tashkil etilgan va Markaziy bank tomonidan beriladigan tegishli litsenziyaga ega bo‘lgan yuridik shaxslar haqlidir.
⛔️ Mazkur litsenziya amal qilish muddati cheklanmagan holda beriladi va litsenziyalarni yoki ularga doir huquqlarni boshqa shaxslarga o‘tkazish taqiqlanadi.
Qonun rasmiy e’lon qilingan kundan 3 oy o‘tgach kuchga kiradi.
Islomiy moliya operatsiyalariga soliq solishning o‘ziga xos xususiyatlari
Qonunga ko‘ra, Markaziy bankda 5 nafar a’zodan iborat bo‘lgan Markaziy bankning islomiy moliya kengashi tashkil etiladi.
Islomiy moliya faoliyati doirasida jami daromadlar tarkibiga quyidagi daromadlar kiritiladi:
♦ islomiy moliya faoliyati bo‘yicha mukofot tarzidagi daromad;
♦ islomiy sug‘urta va islomiy qayta sug‘urta tashkilotining sug‘urta, qayta sug‘urta qilish shartnomalari bo‘yicha daromadi.
⛔️ Quyidagilar QQS solishdan ozod qilinadi:
♦ islomiy qimmatli qog‘ozlar (sertifikatlar) bilan bog‘liq operatsiyalar.
♦ islomiy moliya faoliyati doirasida ishonchli boshqaruv (vositachilik) shartnomalari asosida bank va mikromoliya tashkiloti tomonidan ishonchli boshqaruvning muassisiga (komitentga) pulli asosda ko‘rsatilgan xizmatlar;
♦ islomiy moliya faoliyati doirasida mol-mulkni moliyaviy ijaraga (islomiy ijaraga) berishda ushbu mol-mulkni moliyaviy ijaraga (islomiy ijaraga) berish bo‘yicha barcha ijara to‘lovlari summasi va sotib olish narxi o‘rtasidagi ijobiy farq;
♦ banklar va mikromoliya tashkilotlari tomonidan islomiy moliya faoliyati doirasida tuziladigan shartnomalar bo‘yicha mijozga (xaridorga) realizatsiya qilinadigan tovarlarga qo‘yiladigan ustama.
Islomiy moliya faoliyati doirasida ko‘chmas mulklarni moliyaviy ijaraga (islomiy ijaraga) beruvchi banklar va mikromoliya tashkilotlari mol-mulk solig‘i to‘lovchilari deb e’tirof etiladi.

• 1037 количество просмотров
Этим Законом в ряд законодательных актов внесены изменения и дополнения, определяющие правовые основы осуществления исламской банковской деятельности.
✔️ Согласно ему, к исламским финансовым операциям банка относятся:
♦ финансирование клиента или привлечение денежных средств во вклады на инвестиционной основе на условиях распределения прибыли;
♦ предоставление денежных средств или их привлечение во вклады на инвестиционной основе через договор поручения;
♦ финансирование клиента посредством продажи товара в рассрочку;
♦ финансирование клиента путём предварительной оплаты за товары;
♦ финансирование клиента путём осуществления совместной деятельности (партнёрства) или участия в уставном капитале юридических лиц;
♦ предоставление имущества в исламскую аренду (с правом выкупа).
Право на осуществление банковской деятельности в Узбекистане имеют юридические лица, созданные в порядке, установленном данным Законом, и имеющие соответствующую лицензию, выдаваемую Центральным банком.
⛔️ Данная лицензия выдаётся без ограничения срока действия, при этом передача лицензии или прав по ней другим лицам запрещается.
Закон вступает в силу по истечении 3 месяцев со дня его официального опубликования.
Особенности налогообложения исламских финансовых операций
Согласно Закону, при Центральном банке создаётся Совет по исламским финансам Центрального банка в составе 5 членов.
В состав совокупных доходов в рамках исламской финансовой деятельности включаются:
♦ доход в виде вознаграждения по исламской финансовой деятельности;
♦ доходы исламской страховой и исламской перестраховочной организации по договорам страхования и перестрахования.
⛔️ От налога на добавленную стоимость (НДС) освобождаются:
♦ операции, связанные с исламскими ценными бумагами (сертификатами);
♦ услуги, оказываемые банком и микрофинансовой организацией на платной основе учредителю доверительного управления (комитенту) по договорам доверительного управления (посредничества) в рамках исламской финансовой деятельности;
♦ положительная разница между общей суммой арендных платежей и выкупной ценой имущества при передаче этого имущества в финансовую аренду (исламскую аренду) в рамках исламской финансовой деятельности;
♦ наценка на товары, реализуемые клиенту (покупателю) банками и микрофинансовыми организациями по договорам, заключаемым в рамках исламской финансовой деятельности.
Банки и микрофинансовые организации, предоставляющие недвижимое имущество в финансовую аренду (исламскую аренду) в рамках исламской финансовой деятельности, признаются плательщиками налога на имущество.