Adliya vazirligi Fuqaro aviatsiyasida tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish va tibbiy xulosa berish tartibi to‘g‘risidagi aviatsiya qoidalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami 3800, 27.03.2026-y.).
✅ Mazkur Aviatsiya qoidalari fuqaro aviatsiyasida aviatsiya xodimlarini tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish va tibbiy xulosa berish tartibini belgilaydi.
⏭️ Unga ko‘ra, barcha aviatsiya xodimlari va fuqaro aviatsiyasiga qabul qilinayotgan nomzodlar tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi.
Tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish tibbiy-uchish komissiyasi tomonidan amalga oshiriladi.
Tibbiy ko‘rikda nomzodning umumiy sog‘lig‘i, ko‘rish va eshitish qobiliyati, ruhiy holati, kasbiy faoliyatga ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan xavf omillari, shuningdek parvozlar xavfsizligiga salbiy ta’sir etishi mumkin bo‘lgan kasallik va holatlar baholanadi.
Tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish natijasiga ko‘ra, aviatsiya xodimlari va nomzodlarga sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra 1, 2 yoki 3-klass tibbiy xulosalar beriladi.
Tibbiy xulosa nomzodning kasbiy vazifalarni xavfsiz bajarishga jismoniy va ruhiy jihatdan yaroqliligini tasdiqlovchi hujjat hisoblanadi.
Shuningdek, ushbu qoidalarda tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish tartibi, tibbiy xulosaning amal qilish muddatlari, uchishdan oldingi va keyingi tibbiy ko‘riklarni tashkil etish tartibi belgilangan.

• 786 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало в государственном реестре Авиационные правила о порядке проведения медицинского освидетельствования и выдачи медицинского заключения в гражданской авиации (регистрационный № 3800 от 27.03.2026).
✅ Данные Авиационные правила определяют порядок проведения медицинского освидетельствования авиационного персонала в гражданской авиации и выдачи медицинского заключения.
⏭️ Согласно им, все авиационные работники, а также кандидаты, принимаемые в гражданскую авиацию, подлежат медицинскому освидетельствованию.
Медицинское освидетельствование проводится врачебно-лётной комиссией.
При медицинском освидетельствовании оцениваются общее состояние здоровья кандидата, способность к зрению и слуху, психическое состояние, факторы риска, которые могут повлиять на профессиональную деятельность, а также заболевания и состояния, способные негативно сказаться на безопасности полётов.
По результатам медицинского освидетельствования авиационным работникам и кандидатам в зависимости от состояния здоровья выдаются медицинские заключения 1, 2 или 3 класса.
Медицинское заключение является документом, подтверждающим физическую и психическую пригодность кандидата к безопасному выполнению профессиональных обязанностей.
Также данными правилами определены порядок проведения медицинского освидетельствования, сроки действия медицинского заключения, а также порядок организации предполётных и послеполётных медицинских осмотров.