• 1374 marta o'qildi
“Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar tizimini takomillashtirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF–58-son, 10.04.2026-y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, “U 10 – O‘zbekistonning global ilg‘or universitetlari” dasturi joriy etiladi va uning doirasida oliy ta’lim tashkilotlariga milliy tadqiqot universiteti maqomini berish yo‘lga qo‘yiladi.
Milliy tadqiqot universiteti maqomi davlat ilmiy dasturlari doirasida Innovatsion rivojlanish agentligi tomonidan ilmiy klaster tashkil etish loyihasi bo‘yicha o‘tkaziladigan tanlovda g‘olib bo‘lgan 10 ta oliy ta’lim tashkilotiga beriladi.
2027-yil 1 yanvardan oliy ta’lim tashkilotlari milliy reytingi natijalariga ko‘ra moliyaviy rag‘batlantirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Milliy reyting natijalariga ko‘ra, har bir toifa guruhiga mansub oliy ta’lim tashkilotlarining 20 foizi 1-darajaga, 40 foizdan 2- va 3-darajalarga kiritiladi.
2027-yil 1 yanvardan davlat buyurtmasi (davlat granti) asosida ta’lim olayotgan 1 nafar talabani o‘qitish xarajatlari miqdorini quyidagi ko‘rsatkichlardan kelib chiqib shakllantirish tartibi joriy etiladi:
➖ 1 nafar professor-o‘qituvchiga to‘g‘ri keladigan o‘rtacha talabalar soni nisbati;
➖ ta’lim sohasi murakkabligi, shu jumladan, ta’lim yo‘nalishlari (ixtisosliklar) uchun talab etiladigan moddiy-texnik baza;
➖ ta’lim sohasi oliy ma’lumotli kadrlarni tayyorlashning ustuvor sohalariga mosligi;
➖ oliy ta’lim tashkilotining maqomi va (yoki) toifasiga ko‘ra ilmiy tadqiqotga yo‘naltirilganligi va boshqalar.
Ilm-fan salohiyati yanada oshiriladi
Farmonga ko‘ra, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy ta’limni rivojlantirish tadqiqotlari markazi negizida Oliy ta’limni rivojlantirish va global hamkorlik markazi tashkil etiladi.
Respublika davlat oliy ta’lim tashkilotlarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga muayyan o‘quv yili uchun ajratilgan grant kvotalarining to‘lmay qolgan qismi hisobidan har yili 500 nafargacha bo‘lgan iqtidorli chet el fuqarolariga oliy ta’lim tashkilotlarida ta’lim olish uchun grant berishni nazarda tutuvchi “Yangi O‘zbekiston stipendiyasi” dasturi amalga oshiriladi.
2026/2027 o‘quv yilidan oliy ta’lim tashkilotlariga xorijiy talabalarni qabul qilishning amaldagi tartibiga qo‘shimcha tariqasida “Study in Uzbekistan” platformasi orqali
qabul qilish yo‘lga qo‘yiladi.
2026/2027 o‘quv yilidan ta’lim dasturini xorijiy tilda yakunlagan talabalar ta’limning keyingi bosqichi uchun hujjat topshirishda xorijiy tilni bilish to‘g‘risidagi sertifikatni taqdim etishdan ozod etiladi.
Quyidagilar tashkil etiladi:
♦ Raqamli ta’lim texnologiyalarini rivojlantirish markazi negizida Raqamli ta’lim va sun’iy intellektni rivojlantirish markazi;
♦ Innovatsiyalarni joriy qilish va texnologiyalar transferi milliy ofisi hamda Yoshlar akademiyasi negizida Yoshlarning innovatsion tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash ofisi.

• 1333 количество просмотров
Принят Указ Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию системы высшего образования, науки и инноваций» (№ ПФ–58 от 10.04.2026).
Согласно Указу, внедряется программа «U 10 — Глобальные передовые университеты Узбекистана», в рамках которой будет налажен порядок присвоения организациям высшего образования статуса национального исследовательского университета.
Статус национального исследовательского университета будет присваиваться 10 организациям высшего образования, победившим в конкурсе, проводимом Агентством инновационного развития в рамках государственных научных программ по проекту создания научного кластера.
С 1 января 2027 года будет внедрена система финансового стимулирования по результатам национального рейтинга организаций высшего образования.
Согласно результатам национального рейтинга, 20 процентов организаций высшего образования, входящих в каждую категориальную группу, будут отнесены к 1-й степени, а по 40 процентов — ко 2-й и 3-й степеням.
С 1 января 2027 года вводится порядок формирования размера затрат на обучение 1 студента, обучающегося на основе государственного заказа (государственного гранта), исходя из следующих показателей:
➖ соотношение среднего количества студентов, приходящихся на 1 преподавателя;
➖ сложность сферы образования, в том числе материально-техническая база, необходимая для направлений подготовки (специальностей);
➖ соответствие сферы образования приоритетным направлениям подготовки кадров с высшим образованием;
➖ ориентированность организации высшего образования на научные исследования в зависимости от её статуса и (или) категории и другие показатели.
Научный потенциал будет ещё более повышен.
Согласно Указу, на базе Центра исследований развития высшего образования при Министерстве высшего образования, науки и инноваций будет создан Центр развития высшего образования и глобального сотрудничества.
За счёт неосвоенной части грантовых квот, ежегодно выделяемых на направления бакалавриата государственных организаций высшего образования республики на соответствующий учебный год, будет реализовываться программа «Стипендия Нового Узбекистана», предусматривающая предоставление гранта на обучение в организациях высшего образования до 500 одарённым иностранным гражданам ежегодно.
С 2026/2027 учебного года, в дополнение к действующему порядку приёма иностранных студентов в организации высшего образования, будет налажен приём через платформу «Study in Uzbekistan».
С 2026/2027 учебного года студенты, завершившие образовательную программу на иностранном языке, при подаче документов на следующий уровень образования освобождаются от представления сертификата о знании иностранного языка.
✅ Будут созданы:
♦ на базе Центра развития цифровых образовательных технологий — Центр развития цифрового образования и искусственного интеллекта;
♦ на базе Национального офиса внедрения инноваций и трансфера технологий, а также Академии молодёжи — Офис поддержки инновационных инициатив молодёжи.