Hukumat qarori (167-son, 13.04.2026-y.) bilan “Yakka tartibdagi uy-joylar hamda kichik hajmdagi noturar bino va inshootlarni qurish hamda rekonstruktsiya qilish ishlari yuzasidan xususiy qurilish nazoratini amalga oshirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Xususiy qurilish nazorati ob’ektning quruvchisi va nazoratchi o‘rtasida tuziladigan shartnoma asosida amalga oshiriladi.
☑️ Xususiy qurilish nazorati buyurtmachining (mulkdor) ixtiyori bilan amalga oshiriladi.
Ob’ektlarda 1 oyda kamida 1-marta xususiy qurilish nazorati amalga oshiriladi.
⛔️ Bunda o‘tkaziladigan har bir xususiy qurilish nazoratining muddati 1 ish kunidan oshmasligi shart.
▶️ Quyidagilar ob’ekt qurilishining asosiy bosqichlari hisoblanadi:
▫️ bino va inshoot poydevorini qurish;
▫️ poydevor qurish;
▫️ asosiy ko‘tarib turuvchi konstruktsiyalarni qurish;
▫️ devorlar va to‘sib turuvchi konstruktsiyalarni qurish;
▫️ tom yopish va boshqalar.
Ob’ekt buyurtmachisi qurilishning har bir bosqichi yakunlanishidan 2 kun avval xususiy qurilish nazoratchisini elektron va yozma shaklda xabardor qilishi lozim.
Xususiy qurilish nazoratchisi xabarnomani olgan kundan boshlab 1 ish kuni ichida qurilish ob’ektiga sertifikatlangan nazoratchini biriktiradi.
Xususiy qurilish nazoratchisi 5 ish kuni mobaynida ijobiy xulosa beradi yoki ob’ektni qo‘shimcha ko‘zdan kechirib, belgilangan asoslar mavjud bo‘lganda, ijobiy xulosa berishni rad etadi.

• 903 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 167 от 13.04.2026) утверждено Положение «О порядке осуществления частного строительного контроля при строительстве и реконструкции индивидуальных жилых домов, а также небольших нежилых зданий и сооружений».
Частный строительный контроль осуществляется на основании договора, заключаемого между застройщиком объекта и контролёром.
☑️ Частный строительный контроль осуществляется по усмотрению заказчика (собственника).
На объектах частный строительный контроль проводится не реже 1 раза в месяц.
⛔️ При этом срок проведения каждого частного строительного контроля не должен превышать 1 рабочего дня.
▶️ Основными этапами строительства объекта считаются:
▫️ устройство фундамента здания и сооружения;
▫️ возведение основания;
▫️ строительство основных несущих конструкций;
▫️ возведение стен и ограждающих конструкций;
▫️ устройство кровли и другое.
Заказчик объекта обязан уведомить частного строительного контролёра в электронной и письменной форме за 2 дня до завершения каждого этапа строительства.
Частный строительный контролёр со дня получения уведомления в течение 1 рабочего дня прикрепляет к объекту строительства сертифицированного контролёра.
Частный строительный контролёр в течение 5 рабочих дней даёт положительное заключение либо дополнительно осматривает объект и, при наличии установленных оснований, отказывает в выдаче положительного заключения.