“O‘zbekiston Respublikasida elektron tijorat sohasini yanada rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–136-son, 13.04.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2026-yil 1-iyuldan 2028-yil 1-iyulgacha huquqiy eksperiment tariqasida rezidentlar va norezidentlar tomonidan jismoniy shaxslarning shaxsiy ehtiyojlari uchun mo‘ljallangan tovarlarni maxsus elektron savdo platformalari orqali chakana sotish uchun ularni vaqtincha saqlashga mo‘ljallangan yangi turdagi erkin ombor – bond ombori tashkil etiladi.
Eksperiment doirasida:
► bond ombori erkin ombor faoliyatini litsenziyalash tartibi asosida tashkil etiladi;
► bond omboridan tovarlarni sotish Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan yuritiladigan Maxsus elektron savdo platformalari reestriga kiritilgan maxsus elektron savdo platformasi orqali amalga oshiriladi;
► bond omboriga tovarlar erkin ombor bojxona rejimiga muvofiq joylashtiriladi hamda ushbu tovarlarni jismoniy shaxslarning shaxsiy ehtiyoji uchun chakana sotishga ruxsat beriladi;
► bond omboridan jismoniy shaxslarning shaxsiy ehtiyoji uchun sotiladigan tovarlar jo‘natmalar deklaratsiyasi asosida bojxona rasmiylashtiruvidan o‘tkaziladi;
► bond omboriga joylashtirilgan tovarlarni jo‘natmalar deklaratsiyasi asosida jismoniy shaxslarga chiqarishda muvofiqlikni baholash, sanitariya va veterinariya nazorati choralari qo‘llanmaydi.

• 733 количество просмотров
Принято постановление Президента «О мерах по созданию благоприятных условий для дальнейшего развития сферы электронной торговли в Республике Узбекистан» (№ ПП–136 от 13.04.2026).
Согласно постановлению, с 1 июля 2026 года по 1 июля 2028 года в порядке правового эксперимента будет создан новый вид свободного склада — бондовый склад, предназначенный для временного хранения товаров, реализуемых резидентами и нерезидентами через специальные электронные торговые платформы в розницу для личных нужд физических лиц.
✅ В рамках эксперимента:
► бондовый склад будет организовываться на основании порядка лицензирования деятельности свободного склада;
► продажа товаров с бондового склада будет осуществляться через специальную электронную торговую платформу, включённую в Реестр специальных электронных торговых платформ, который ведёт Национальное агентство перспективных проектов;
► товары будут размещаться на бондовом складе в соответствии с таможенным режимом свободного склада, при этом разрешается их розничная продажа для личных нужд физических лиц;
► товары, реализуемые с бондового склада для личных нужд физических лиц, будут проходить таможенное оформление на основании декларации отправлений;
► при выпуске физическим лицам товаров, размещённых на бондовом складе, на основании декларации отправлений меры по оценке соответствия, санитарному и ветеринарному контролю применяться не будут.