Hukumat qarori (206-son, 28.04.2026-y.) bilan “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini etishtiruvchilarning suvni tejaydigan sug‘orish texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha xarajatlarining bir qismini qoplash tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko‘ra, subsidiya Davlat byudjetidan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari va texnologiya turidan qat’i nazar, har bir konturga joriy qilingan texnologiya uchun faqat 1 marotaba ajratiladi.
Talabgor subsidiyani olish uchun o‘ziga tegishli ekin er maydonlarini konturlar hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari turlari kesimida belgilangan tartibda Agroportalga kiritgan bo‘lishi lozim.
Talabgor subsidiya ajratilishi uchun Agroportal orqali elektron shaklda ariza bilan murojaat qiladi.
Arizaga quyidagilar ilova qiladi:
▫️ suvni tejaydigan sug‘orish texnologiyasini qurish bo‘yicha “Tomchi-reestr” ga kiritilgan quruvchi-pudrat tashkiloti bilan tuzilgan shartnoma nusxasi;
▫️ loyiha hujjati va qurilish ishlari yakunlangani to‘g‘risidagi dalolatnoma nusxasi;
▫️ ish bajarilgan konturlarning ma’lumotlari (hududi va lokatsiyasi aniq ko‘rsatiladi).
Suvni tejaydigan sug‘orish texnologiyalarini o‘z mablag‘i hisobidan joriy qilgan talabgorga belgilangan hisob-kitoblarga asosan subsidiyaning 50 foizi oldindan to‘lab beriladi.

• 633 количество просмотров
Постановлением Правительства (№206 от 28.04.2026 г.) утверждено положение «О порядке возмещения части расходов сельскохозяйственных производителей на внедрение водосберегающих технологий орошения».
Согласно положению, субсидия выделяется из Государственного бюджета независимо от вида сельскохозяйственной продукции и технологии — только один раз за каждую внедрённую технологию на один контур.
Для получения субсидии заявитель должен внести принадлежащие ему посевные земельные участки в Агропортал в разрезе контуров и видов сельскохозяйственной продукции в установленном порядке.
Заявитель подаёт электронное заявление через Агропортал.
▫️ копия договора с подрядной организацией, включённой в реестр «Tomchi-reestr», на строительство системы водосберегающего орошения;
▫️ копия проектной документации и акта о завершении строительных работ;
▫️ сведения о контурах, на которых выполнены работы (с точным указанием территории и локации).
Заявителю, внедрившему водосберегающие технологии орошения за счёт собственных средств, на основании установленных расчётов выплачивается аванс в размере 50% от суммы субсидии.