Arizachilar $185 lik yig‘imga qo‘shimcha yana $750 to‘lab, viza suhbatiga tezroq yozilish imkoniga ega bo‘ladi.
AQSh Davlat departamenti biznes va sayyohlik vizasi olishni istovchilar uchun yangi pullik xizmatni ishga tushirmoqda. Bu haqda Assosiated Press nashri xabar berdi.
Nashrga ko‘ra, arizachilar dastlabki $185 lik yig‘imga qo‘shimcha tarzda $750 to‘lash evaziga viza suhbatiga ancha tezroq yozilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Yangi dastur joriy yilning 1-iyulidan 31 dekabrigacha amal qiladi. Xizmatdan foydalangan shaxslar AQShning ayrim elchixona va konsulliklarida to‘lov amalga oshirilganidan keyin 10 kun ichida suhbat sanasini olishi mumkin bo‘ladi.
Qayd etilishicha, bu qadam Tramp ma’muriyatining Qo‘shma Shtatlarga kirishni qiyinlashtirishga intilishi tufayli yuzaga kelgan sharoitlarni yumshatish uchun qo‘yilishi mumkin.
AQSh ma’muriyati joriy yil yanvarь oyida chet elliklar uchun migratsiyaning ko‘plab turlarini qat’iy nazorat ostiga oldi.
Ayrim, asosan Afrika davlatlarida viza rasmiylashtirish uchun $15 minggacha garov puli talab qilinmoqda, shuningdek, so‘nggi bir necha yil ichidagi shaxsiy tarix, jumladan ijtimoiy tarmoq akkauntlari ham tekshirilmoqda.
Yangi talablar butun dunyo bo‘ylab viza arizalarini ko‘rib chiqishda kechikishlarga sabab bo‘ldi, bu esa noroziliklarga olib keldi.
Vizani rasmiylashtirishda vizasiz rejim dasturiga kirmaydigan mamlakatlar fuqarolari uchun suhbatni kutish muddati bir necha oy yoki undan ham ko‘proq vaqtni tashkil etishi mumkin.
Ta’kidlanishicha, “qo‘shimcha premium xizmat” uchun to‘lov vizaning berilishini kafolatlamaydi.
Tezlashtirilgan xizmat ko‘rsatiladigan elchixonalar va konsulliklar ro‘yxati dastur 1-iyuldan kuchga kirgunga qadar e’lon qilinadi.

• 91 количество просмотров
Заявители смогут быстрее записаться на визовое собеседование, доплатив 750 долларов США сверх стандартного консульского сбора в размере 185 долларов.
Как сообщает агентство Associated Press, Государственный департамент США запускает новую платную услугу для желающих получить туристическую или деловую визу в США.
Согласно публикации, заявители смогут воспользоваться ускоренной записью на собеседование, заплатив дополнительно 750 долларов к основному визовому сбору.
Новая программа будет действовать с 1 июля по 31 декабря текущего года. Пользователи услуги смогут получить дату собеседования в течение 10 дней после оплаты в отдельных посольствах и консульствах США.
Отмечается, что данная мера может быть направлена на смягчение последствий политики администрации Дональд Трамп, которая стремится ужесточить въезд в Соединённые Штаты.
В январе этого года власти США усилили контроль над многими видами иммиграции для иностранных граждан.
В некоторых странах, преимущественно африканских, для оформления визы начали требовать залог до 15 тысяч долларов, а также проводить более тщательную проверку личной информации, включая аккаунты в социальных сетях за последние годы.
Новые требования привели к задержкам при рассмотрении визовых заявлений по всему миру, что вызвало недовольство среди заявителей.
Для граждан стран, не входящих в программу безвизового въезда в США, ожидание собеседования может занимать несколько месяцев и более.
Подчёркивается, что оплата «премиальной услуги» не гарантирует получение визы — она лишь позволяет быстрее получить дату собеседования.
Список посольств и консульств, где будет доступна ускоренная запись, планируется опубликовать до вступления программы в силу 1 июля.