“Sud-ekspertlik faoliyati to‘g‘risida”gi Qonun (O‘RQ–1152-son, 11.06.2026-y.) qabul qilindi.
Qonunga ko‘ra, davlat va nodavlat sud eksperti lavozimini oliy ma’lumotga ega, muayyan sud-ekspert ixtisosligi bo‘yicha tayyorgarlikdan o‘tgan hamda sud ekspertizasini o‘tkazish huquqini beruvchi guvohnomaga (sertifikatga) ega O‘zbekiston fuqarosi egallashi mumkin.
Sud ekspertlarining davlat reestri Adliya vazirligi tomonidan yuritiladi.
Sud-ekspertlik faoliyatining tashkiliy shakllari quyidagilar:
▪️ davlat sud-ekspertiza muassasasi;
▪️ nodavlat sud-ekspertiza tashkiloti;
▪️ sud-ekspertlik byurosi;
▪️ o‘z faoliyatining yo‘nalishi bo‘yicha sud-ekspertlik faoliyatini amalga oshiruvchi ilmiy va oliy ta’lim tashkilotlari;
▪️ sud eksperti sifatida ishtirok etadigan boshqa tashkilot xodimi yoki boshqa jismoniy shaxs.
☑️ O‘zbekiston sud ekspertlari palatasi (Palata) sud ekspertlarining a’zoligiga asoslangan nodavlat notijorat tashkilotdir.
Sud ekspertizasini o‘tkazish tartibi va muddatlari
Qonunga ko‘ra, sud ekspertizasini tayinlagan organ (shaxs) tadqiqotlarni o‘tkazish va xulosa berish uchun sud ekspertiga zarur tadqiqot ob’ektlarini hamda ish materiallarini taqdim etadi.
Sud ekspertizasini tayinlagan organ (shaxs) tadqiqot uchun namunalar oladi va ularni protsessual qonunchilikda belgilangan tartibda ishga qo‘shib qo‘yadi.
Sud ekspertizasini o‘tkazish muddatlari 30 kalendarь kundan iboratdir.
Sud ekspertizasini 30 kun mobaynida o‘tkazish imkoni bo‘lmaganda, ekspertiza tayinlagan organga (shaxsga) muddat tugashiga 3 ish kuni qolguniga qadar bu xabar qilinadi va mazkur organ (shaxs) bilan kelishilgan muddatgacha uzaytirilishi mumkin.
Sud eksperti yoki sud ekspertlari komissiyasi tadqiqotlarni o‘tkazib bo‘lganidan keyin tegishincha sud eksperti yoxud sud ekspertlari komissiyasi tarkibiga kiruvchi har bir sud eksperti imzosi bilan tasdiqlanadigan xulosa tuzadi.

• 189 количество просмотров
Согласно Закону, должность государственного или негосударственного судебного эксперта может занимать гражданин Узбекистана, имеющий высшее образование, прошедший подготовку по соответствующей судебно-экспертной специальности и имеющий свидетельство (сертификат), дающее право на проведение судебной экспертизы.
Государственный реестр судебных экспертов ведётся Министерством юстиции.
Организационными формами судебно-экспертной деятельности являются:
▪️ государственное судебно-экспертное учреждение;
▪️ негосударственная судебно-экспертная организация;
▪️ бюро судебной экспертизы;
▪️ научные и высшие образовательные организации, осуществляющие судебно-экспертную деятельность по своему профилю;
▪️ работник иной организации или другое физическое лицо, участвующее в качестве судебного эксперта.
☑️ Палата судебных экспертов Узбекистана является негосударственной некоммерческой организацией, основанной на членстве судебных экспертов.
Порядок и сроки проведения судебной экспертизы
Согласно Закону, орган (лицо), назначивший судебную экспертизу, предоставляет судебному эксперту необходимые объекты исследования и материалы дела для проведения исследований и подготовки заключения.
Орган (лицо), назначивший экспертизу, отбирает образцы для исследования и приобщает их к делу в порядке, установленном процессуальным законодательством.
Срок проведения судебной экспертизы составляет 30 календарных дней.
Если проведение экспертизы в течение 30 дней невозможно, об этом необходимо уведомить орган (лицо), назначивший экспертизу, не позднее чем за 3 рабочих дня до истечения срока. В таком случае срок может быть продлён по согласованию с данным органом (лицом).
После завершения исследований судебный эксперт либо комиссия судебных экспертов составляет заключение, которое удостоверяется подписью судебного эксперта либо каждого члена комиссии судебных экспертов.