• 16499 marta o'qildi
Tibbiyot va farmatsevtika xodimlari fuqarolarga shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatishlari shart. Ular shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatishdan bo‘yin tovlaganlik, shuningdek fuqarolarning sog‘lig‘iga etkazilgan zarar uchun qonunga muvofiq javobgar bo‘ladilar.
Tez tibbiy yordam sog‘liqni saqlash tizimining maxsus tez tibbiy yordam xizmati tomonidan ko‘rsatiladi.
Fuqaroning hayoti xavf ostida bo‘lgan taqdirda tibbiyot xodimlari uni davolash-profilaktika muassasasiga olib borish uchun har qanday transport turidan foydalanish huquqiga ega.
Militsiya, yong‘indan saqlash, avariya xizmatlari, transport tashkilotlari xodimlari, shuningdek boshqa kasb vakillari voqea sodir bo‘lgan joyda birlamchi shoshilinch yordamni ko‘rsatishlari shart.

• 16457 количество просмотров
Медицинские и фармацевтические работники обязаны оказывать гражданам неотложную медицинскую помощь на бесплатной основе. За уклонение от оказания неотложной помощи, также ущерб, причиненный здоровью граждан, они могут понести ответственность.
Скорая медицинская помощь оказывается специальной службой скорой медицинской помощи системы здравоохранения.
При угрозе жизни человека медицинские работники имеют право использовать любой вид транспорта для перевозки человека в лечебно-профилактическое учреждение.
Также первичную неотложную помощь на месте происшествия должны оказать сотрудники милиции, работники пожарной охраны, аварийных служб, транспортных организаций, представители других професиий.